Spis powszechny. Loteria już w środę. GUS rozda 16 samochodów
Już w najbliższą środę będzie miał miejsce wielki finał loterii Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań. W ramach finału loterii spisowej Główny Urząd Statystyczny wylosuje szczęśliwców, którzy zdobędą nagrody główne – 16 samochodów osobowych.
"Wielki finał loterii spisowej coraz bliżej! 14 lipca br., o 12:00, rozlosujemy 16. samochodów TOYOTA Yaris! Może to Ty wygrasz jeden z nich?" - przekazał w poniedziałek Główny Urząd Statystyczny. Losowanie na żywo będzie można obejrzeć na kanałach GUS-u w mediach społecznościowych, zarówno na YouTube jak i na Facebooku.
Spis powszechny. Loteria już w środę. Jakie nagrody?
W poprzednich losowaniach w ramach loterii Narodowego Spisu Powszechnego 2021 wytypowano osoby, które wygrały 960 kart przedpłaconych na kwotę 500 zł oraz 480 kart o wartości 1000 złotych.
PRZECZYTAJ: Kukiz ma ofertę dla PiS. "Wtedy zrobię wszystko, by pomóc im w dalszym sprawowaniu władzy"
Loteria spisowa. Kto mógł wziąć udział w losowaniu?
W loterii zorganizowanej przez GUS w ramach Narodowego Spisu Powszechnego 2021 mógł wziąć udział każdy, kto ukończył 18 lat i dokonał samospisu, wyrażając przy tym chęć udziału w loterii spisowej. Następnie osoby te po otrzymaniu specjalnego kodu potwierdzającego dokonanie spisu musiały zarejestrować swoje zgłoszenie do środy 7 lipca na stronie internetowej loterii.
Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 trwa od 1 kwietnia 2021 roku do końca września. Jest przeprowadzany raz na 10 lat i jest obowiązkowy dla każdej osoby, która na stałe lub czasowo mieszka na terenie Polski.
Jak precyzuje Główny Urząd Statystyczny, w spisie muszą wziąć udział "osoby fizyczne stale zamieszkałe i czasowo przebywające w mieszkaniach, budynkach i innych zamieszkanych pomieszczeniach niebędących mieszkaniami na terenie Polski oraz osoby fizyczne niemające miejsca zamieszkania". Podlegają mu także "mieszkania, budynki, obiekty zbiorowego zakwaterowania i inne zamieszkane pomieszczenia niebędące mieszkaniami".
ZOBACZ: Nowa ustawa uderzy w TVN? Piotr Müller o analogicznych rozwiązaniach w Europie
Spis powszechny 2021. Co grozi za odmowę udziału?
Spis powszechny przeprowadzany jest trzema metodami. Jedna z nich to metoda samospisu poprzez Internet (CAWI), druga telefoniczna (CATI), oraz trzecia, która odbywa się poprzez wywiad bezpośredni (CAPI).
W tracie spisu powszechnego musimy odpowiedzieć m.in. na pytania dotyczące naszego wykształcenia, stanu cywilnego czy aktywności ekonomicznej i zawodowej. Formularz nie zawiera z kolei pytań o nasze zarobki.
Udział w spisie powszechnym jest obowiązkowy. Na podstawie art. 57 ustawy z 29 czerwca 1995 roku o statystyce publicznej, odmowa udziału w spisie grozi grzywną, nawet w wysokości 5 tysięcy złotych.
Źródło: PAP