Niebywała wpadka w mediach Orlenu. Laureatka nie istnieje
Agata Bąk to koordynatorka zespołu badawczego Invisible Woman in AI, która otrzymała tytuł "Osobowości Roku 2022" przyznawanego przez redakcje "Dziennika Bałtyckiego" i "Głosu Dziennika Pomorza". Problem w tym, że Agata nie istnieje, a jej twarz została wygenerowana komputerowo.
Sieć Obywatelska Watchdog Polska przekonuje, że głosowanie można "oszukać", a sam proces jest wadliwy.
Jak przypomina Watchdog Polska, na początku roku głośno było o wycofywaniu kandydatur przez wielu nominowanych w lokalnych plebiscytach "Osobowość Roku 2022" organizowanych przez redakcje mediów należących do Polska Press - grupy przejętej przez Grupę Orlen. Wskazywano na kontrowersyjną formę głosowania - jedynie za uiszczeniem opłaty.
Polska Press wydała wówczas komunikat, w którym zagroziła podjęciem działań prawnych, uznając artykuły o plebiscytach za przejaw "nieuczciwej konkurencji".
Nieistniejąca kobieta "Osobowością Roku 2022"
Martyna Regent z Sieci Obywatelskiej Watchdog postanowiła sprawdzić, czy kapituła konkursu w ogóle weryfikuje zgłoszonych kandydatów. Tak powstała postać Agaty Bąk, fikcyjnej koordynatorki zespołu badawczego Invisible Women in AI, której twarz została wygenerowana przez sztuczną inteligencję. Nominacja została zgłoszona poprzez formularz na stronie "Dziennika Bałtyckiego". Jak wskazuje Watchdog Polska, postać ta istniała wyłącznie w wysłanym zgłoszeniu.
Na podany w zgłoszeniu numer telefonu najpierw przyszedł dyplom z gratulacjami, a "kolejne wiadomości oferowały płatne, personalizowane grafiki do samodzielnej dystrybucji w mediach społecznościowych oraz motywowały do walki o zwycięstwo" - podaje Sieć.
Aktywiści wskazują, że proces głosowania jest bardzo nieszczelny i z jednego komputera można oddawać głosy niemal bez żadnych ograniczeń (poza czasem).
Zaproszenie na galę wręczenia statuetek ściąga się z linka wysłanego SMS-em po zakończeniu głosowania. Laureat nie musi więc posiadać np. fizycznego adresu.
Agata Bąk tym samym została "Osobowością Roku 2022" w kategorii Biznes w powiecie lęborskim. Statuetkę w imieniu nieistniejącej osoby odebrała już istniejąca Martyna Regent.
- Jest to nagroda, którą można sobie kupić. Wystarczy zainwestować kilkaset złotych i można sobie kupić pakiet kliknięć, zagłosować samemu na siebie, można też się samemu nominować i nikt tego nie zweryfikuje - mówi Regent na nagraniu opublikowanym na TikToku.
Polska Press zmienia wyniki
Polska Press w odpowiedzi na pytania Wirtualnej Polski przekazała, że pierwsze miejsce w plebiscycie w powiecie lęborskim w kategorii Biznes otrzymał Eugeniusz Głodowski, właściciel piekarnio-ciastkarni w Lęborku.
"Wyniki konkursu zostały zaktualizowane w związku z ujawnieniem faktu, że że nominacja i głosowanie na "kandydatkę" z pierwszego miejsca były wynikiem antyspołecznego happeningu przeprowadzonego przez zgłaszającą ją osobę. Ubolewamy, że w trakcie plebiscytu promującego pożyteczne postawy i działania, podjęto próbę ingerencji w wyniki" - podano w komunikacie.
Polska Press zaznacza, że wszelkie regulaminy grupy zostaną "zweryfikowane pod kątem pojawiających się zmian technologicznych, które mogłyby prowadzić do popełniania nadużyć, tak jak miało to miejsce w przedmiotowym plebiscycie".
Czytaj więcej:
Źródło: Sieć Obywatelska Watchdog Polska