Fałszywe maile. Ministerstwo Finansów ostrzega przed kampanią phishingową
W ostatnich dniach nasiliła się fala oszustw, których ofiarami mogą stać się osoby, korzystające z poczty internetowej. "Ostrzegamy przed e-mailami podszywającymi się pod Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową" - przekazują przedstawiciele organów państwowych, podkreślając, że celem oszustów jest wyłudzenie danych użytkowników.
26.01.2023 08:55
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Ministerstwo Finansów opublikowało w środę, 25 stycznia komunikat, przestrzegający przed kolejną falą oszustw internetowych. Przestępcy tym razem prowadzą kampanię phishingową, podszywając się pod najważniejsze organy finansowe w państwie.
Fałszywe maile. Uwaga! Oszuści próbują wyłudzić dane
"Pocztą elektroniczną rozsyłane są fałszywe wiadomości w języku angielskim, których autor podszywa się pod Ministerstwo Finansów (MF) lub Krajową Administrację Skarbową (KAS)" - wyjaśniają przedstawiciele resortu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wiadomości zawierają informację o fikcyjnych środkach, zabezpieczonych przez Ministerstwo Finansów oraz żądanie zapłaty, w celu otrzymania wskazanej sumy pieniężnej. Informacje zawarte w mailach są fałszywe i służą zainfekowaniu komputerów i zdobyciu danych jego użytkownika oraz dostępów do kont - w tym również loginów i haseł do bankowości internetowej. "Apelujemy o nieotwieranie linków i załączników z e-maili od nieznanych nadawców, a także nieodpowiadanie na takie wiadomości".
Fałszywe maile. Co zrobić, by uchronić się przed oszustwem?
Fala oszustw, przed którą ostrzega resort finansów, nie jest pierwszą tego typu, z którą muszą mierzyć się Polacy w 2023 roku. W styczniu, przestępcy podszywając się pod popularny serwis VOD, próbowali nakłonić jego użytkowników do płatności, której celem było wyłudzenie danych. Jak uchronić się przed oszustwami? Osoby podszywające się pod instytucje lub przedsiębiorstwa korzystają z zaawansowanych metod, które mają przekonać adresatów wiadomości do podjęcia konkretnych działań.
Po otrzymaniu podejrzanego maila, warto zastanowić się, czy informacje w nim zawarte, są prawdopodobne. Należy sprawdzić nadawcę wiadomości - w szczególności adres e-mail, z którego została ona wysłana. Aby uniknąć zagrożenia, nie wolno klikać w załączone linki i otwierać dołączonych plików - te, mogą zawierać złośliwe oprogramowanie, dzięki któremu oszuści mogą wyłudzić dane osobowe, loginy i prywatne informacje. W przypadku wątpliwości, można również skontaktować się z instytucją, bankiem, lub dostawcą usług i potwierdzić informacje, zawarte w otrzymanej wiadomości.
Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie klikając TUTAJ.