Fala kulminacyjna przechodzi przez Wrocław. Wały przesiąkały w dwóch miejscach
To była kolejna trudna noc dla mieszkańców południowo-zachodniej Polski. Do Wrocławia dotarła fala kulminacyjna na Odrze. Poziom wody w Trestnie na granicy Wrocławia przekroczył już 630 cm, a to więcej niż prognozowano jeszcze w środę. I nadal rośnie.
Sprawdź prognozę pogody dla swojego regionu na pogoda.wp.pl
Fala wezbraniowa na Odrze minęła Opole, nie wywołując większych szkód w mieście.
Przez całą noc we wrocławskich Marszowicach trwała walka o uratowanie wałów na Bystrzycy. Dzięki współpracy służb i mieszkańców sytuacja jest pod kontrolą - poinformowało w czwartek nad ranem Biuro Prasowe Urzędu Miejskiego Wrocławia.
Dodano, że żołnierze WOT wraz z mieszkańcami bez przerwy układają nowe worki z piachem, zabezpieczając okolicę przed zalaniem. "Prace idą zgodnie z planem, na miejsce sukcesywnie docierają kolejne dostawy piasku" - zapewniło biuro prasowe wrocławskiego ratusza.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Fatalne skutki powodzi w Nysie. Nagranie z wnętrza szpitala
Stan alarmowy w Trestnie
O godzinie 6 rano IMGW podawało, że stan wody w Trestnie wynosi 632 cm. Jak wskazał Tomasz Sikora z urzędu miejskiego we Wrocławiu, najczarniejszy scenariusz zakładał 7,5 m.
- To jest więcej, niż w ciągu dnia było mówione - była nadzieja na 5,6 - 5,7. Ale to nie jest 6,5 m, których się spodziewaliśmy jeszcze dwa dni temu - stwierdził Sikora. W 1997 r. poziom wody w trakcie powodzi osiągnął 724 cm.
"Według najnowszych danych wodowskazu w Trestnie, Odra osiągnęła już 633 cm. Dzięki realizacji zaplanowanych działań, jak chociażby uruchomienie polderu Oławka, woda z Odry nie przedostała się na ulice miasta" - podawano o godz. 8 na profilu ratusza we Wrocławiu.
"Według prognoz poziom wód w Odrze może utrzymywać się na obecnej wysokości przez ok. 1,5 doby. Jesteśmy na to gotowi i realizujemy przygotowany scenariusz" - brzmi komunikat.
Wały na Bystrzycy przesiąkają
W dolnym biegu Bystrzyca, lewy dopływ Odry, przekroczyła stany alarmowe. Jej poziom wzrósł m.in. w wyniku zrzutów ze zbiornika w Mietkowie. Wały przesiąkały w dwóch miejscach w Marszowicach we Wrocławiu. Wały naprawiali mieszkańcy, strażacy oraz żołnierze. Pomagały również osoby z innych części miasta. Żołnierzy WOT oraz strażaków można spotkać również przy ujściu Bystrzycy do Odry na Janówku.
Sytuacja na Bobrze
Fala kulminacyjna na Bobrze przechodziła nocą przez Nowogród Bobrzański (woj. lubuskie). IMGW-PIB podało, że stan wody na Bobrze zaczyna się stabilizować i powinien wkrótce opadać.
Zalane poldery
W środę przed północą Wody Polskie poinformowały, że dwa poldery w północno-wschodniej części Wrocławia, Blizanowice-Trestno i Oławka, zostały zalane. Mogą one zgromadzić odpowiednio 3,8 i 12 mln metrów sześciennych wody, co pomaga w zmniejszeniu fali kulminacyjnej. Przedstawiciele miasta zapewnili, że nie ma to wpływu na ujęcia wody pitnej użytkowane przez MPWiK.
Stany alarmowe na Odrze
W nocy IMGW-PIB poinformowało, że stany alarmowe zostały przekroczone na 57 stacjach hydrologicznych w dorzeczu Odry, z maksymalnym przekroczeniem o 341 cm na stacji w Krzyżanowicach na Odrze.
Ursula von der Leyen we Wrocławiu
Po południu w czwartek we Wrocławiu pojawią się przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oraz szefowie rządów krajów dotkniętych powodzią: Czech - Petr Fiala, Słowacji - Robert Fico oraz austriacki kanclerz Karl Nehammer.
Masz zdjęcie lub nagranie, na którym widać skutki powodzi i zniszczenia? Czekamy na Wasze materiały na dziejesie.wp.pl