Trwa ładowanie...

F-35 trafią do Polski. Departament Stanu USA dał zielone światło. Wideo z bombardowanie F-35

Departament Stanu USA wyraził zgodę na sprzedanie Polsce 32 samolotów F-35. Ewentualny kontrakt obejmie myśliwce oraz części zamienne, naprawy i szkolenie załogi.

Share
F-35 trafią do Polski. Departament Stanu USA dał zielone światło. Wideo z bombardowanie F-35
Źródło: East News, Fot: Bai Xuefei
d2azs65

W środę Departament Stanu USA poinformował, że popiera sprzedanie Polsce 32 maszyn F-35 firmy Lockheed Martin, których wartość szacuje się na 6,5 mld dolarów.

Reuters przypomniał, że Pentagon już w kwietniu poinformował Kongres, że rozważa sprzedaż F-35 należącemu do NATO krajowi europejskiemu.

d2azs65

- Departament Stanu USA zatwierdził sprzedaż Polsce 32 najnowocześniejszych samolotów F-35. Czekamy na zgodę Kongresu i przystępujemy do negocjacji cenowych. Najważniejszy kontrakt w historii Sił Zbrojnych RP jest coraz bliżej!- napisał na swoim Twitterze Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak.

Szef MON już w maju informował za pośrednictwem mediów społecznościowych, że jego resort wysłał zapytanie w sprawie zakupu 32 maszyn F-35A. - Myśliwce 5 generacji już na horyzoncie. Dziś wysłaliśmy zapytanie ofertowe (LOR) do naszych amerykańskich partnerów w sprawie zakupu 32 samolotów F35A wraz z pakietem logistycznym i szkoleniowym. Najwyższy czas zastąpić postsowiecki sprzęt najnowocześniejszymi myśliwcami!

F-35 w akcji. USA zrzuciło bomby na siedzibę ISIS w Iraku

W środę 11 września internet obiegło nagranie, na którym widać, jak F-35 radzi sobie na polu walki. US Army przy użyciu F-35A i F-15, w nocy z wtorku na środę, zrzuciło 20 bomb o łącznej wadze 36 ton na wyspę Qanus położoną w prowincji Salah ad-Din, na północ od Bagdadu.

Wyspa na Tygrysie miała być węzłem tranzytowym dla bojowników ISIS uciekających z Syrii.

d2azs65

Po zbombardowaniu wyspy władzę nad nią miały przejąć Irak.

Nocne bombardowanie odbyło się w ramach operacji Inherent Resolve. Jej głównym celem jest powietrzne wspomaganie wojsk irackich w walce z ISIS. W tym celu na terenie Iraku stacjonuje ok. 5 tys. amerykańskich żołnierzy.

d2azs65

Podziel się opinią

Share
d2azs65
d2azs65
Więcej tematów