Irlandia
Lewicowo-nacjonalistyczne Sinn Fein jest siłą, na którą ECFR zwraca uwagę w Irlandii.
Partia ma 23 mandaty w 157-osobowym parlamencie oraz 3 spośród 11 irlandzkich europosłów. Czerwcowy sondaż mówi o 15 proc. poparcia.
Sinn Fein, które swoje korzenie ma jeszcze w separatystycznym IRA, jest dziś drugą najważniejszą partią w Irlandii Północnej i trzecią w Irlandii. Wzrost jej znaczenia wiąże się z czasem ekonomicznego kryzysu.
Wyjątkowość Sinn Fein polega na tym, że choć jest przeciwko Unii Europejskiej, to prowadziła kampanię na rzecz pozostania Wielkiej Brytanii we wspólnocie. Irlandzcy nacjonaliści widzieli w Brexicie czynnik, który może wpłynąć źle na socjo-polityczną pozycję Irlandii.
Sinn Fein jest przeciwne globalizacji, interwencjom zbrojnym oraz cięciom fiskalnym. Krytykuje umowę UE-Turcja z powodu łamania praw człowieka przez władze w Ankarze. Nietypowe jest także podejście Sinn Fein do islamskiego terroryzmu, który w szeregach partii jest szeroko interpretowany jako porażka polityczna bogatego Zachodu w starciu z biedną i zdesperowaną mniejszością, podatną na radykalizację z racji wykluczenia.
Na zdjęciu: Gerry Adams, lider Sinn Fein, na konferencji prasowej.