Holandia
ECFR w Holandii wskazuje skrajnie prawicową Partię Wolności (PVV).
Ugrupowanie ma 12 posłów w 150-osobowym parlamencie oraz 4 spośród 26 holenderskich europosłów. Sondaże sprzyjają PVV, w czerwcu partia zanotowała 17,3 proc. poparcia. W latach 2010-2012 PVV wspierała mniejszościowy rząd i od tamtej pory znaczenie partii rośnie.
Partia Wolności rozpoczynała swoją działalność z antyimigranckimi i antyislamskimi postulatami. Z czasem doszła do tego opozycja wobec UE. PVV liczy na efekt domina po Brexicie, który miałby pociągnąć za sobą referenda w państwach członkowskich.
Holenderska skrajna prawica sądzi, że główny problem Unii Europejskiej, kryzys uchodźczy - z racji nieudolnego zarządzania - jest tylko potęgowany przez wspólnotę. PVV chce zniesienia strefy Schengen i przywrócenia granic, a tych, którzy poparli umowę Turcji i Unii uważa za zdrajców.
Na tle europejskich odpowiedników PVV wyróżnia się chłodnym podejściem do Rosji i silną proamerykańskością z naciskiem na NATO.
Na zdjęciu: Kobieta w koszulce "Geert Wilders na prezydenta" przed sądem, w którym Geert Wilders, lider PVV, był sądzony pod zarzutem podżegania nienawiści do mniejszości marokańskiej.