Litwa
Lewicowa Partia Pracy (DP) oraz prawicowy Porządek i Sprawiedliwość (TiT) to dwa ugrupowania, które na Litwie wskazuje ECFR.
DP ma 29 posłów w 141-osobowym parlamencie, 2 z 11 litewskich europosłów, a majowy sondaż daje jej nieco ponad 8 proc. poparcia. Partia tworzy rząd lub koalicje od 2004 roku. TiT ma 11 posłów, 1 europosła, a ten sam sondaż dał jej 6 proc. poparcia.
Partia Pracy przeżywała swoje najlepsze chwile w poprzedniej kadencji, gdy była dominującą siłą polityczną na Litwie. Pogrążyły ją jednak skandale finansowe. Porządek i Sprawiedliwość jest antyestablishmentowy i gra na nutach nacjonalizmu oraz eurosceptycyzmu.
TiT często przywołuje przykład australijskiej polityki, jako wzór, który UE powinna przyjąć względem uchodźców. Obie partie widzą interes we wzmacnianiu NATO przeciwko Rosji. Równocześnie nie do końca popierają sankcje wobec Moskwy, bo obawiają się, że to tylko radykalizuje Putina.
Na zdjęciu: Maski Petrasa Grazulisa z Porządku i Sprawiedliwości na gejowskiej paradzie Baltic Pride w Wilnie. Grazulis był inicjatorem inicjatywy, która zakazywała "promocji homoseksualizmu".