Trwa ładowanie...

Estonia zalegalizowała małżeństwa osób tej samej płci

Dwoje dorosłych będzie mogło zawrzeć związek małżeński "niezależnie od płci"- parlament Estonii uchwalił nową decyzję. Ustawa wejdzie w życie od 1 stycznia 2024 r.

Marsz równości Marsz równości Źródło: East News, fot: AP
d1mr07k
d1mr07k

Zmiany wprowadzone w ustawie prawa rodzinnego oznaczają również, że pary jednopłciowe będą mogły adoptować dzieci. Jak informuje CNN, w Estonii tylko małżeństwo może adoptować dziecko, chociaż samotni geje, lesbijki i osoby biseksualne mogą również ubiegać się o adopcję.

- Każdy powinien mieć prawo do poślubienia osoby, którą kocha - powiedziała premierka Kaja Kallas - Dzięki tej decyzji w końcu wkraczamy między inne kraje nordyckie, a także wszystkie pozostałe demokratyczne kraje na świecie, w których równość małżeńska została przyznana.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Oblały farbą dzieło Moneta w Szwecji. Coś jednak poszło nie tak

Nowa ustawa w Estonii

- To decyzja, która nikomu niczego nie odbiera, ale daje wielu. Pokazuje to również, że nasze społeczeństwo jest troskliwe i pełne szacunku wobec siebie nawzajem. Jestem dumna z Estonii - dodała premierka Estonii.

Związki osób tej samej płci są prawnie uznawane w Estonii od 2016 r. czyli od kiedy weszła w życie ustawa o zarejestrowanych związkach partnerskich. Jednak dotychczasowa ustawa nie zezwalała na małżeństwo, które mogło być zawieranie tylko między członkami płci przeciwnej.

d1mr07k

Badanie, które zostało przeprowadzone przez Estońskie Centrum Praw Człowieka w kwietniu 2023 r., wykazało, że 53% Estończyków uważa, że partnerzy tej samej płci powinni mieć prawo do zawierania małżeństw. Jest to duża zmiana, ponieważ w 2012 roku 60% ankietowanych było przeciwnikami równości małżeńskiej.

- Jestem naprawdę bardzo wdzięczna za cierpliwość i zrozumienie, jakie społeczność LGBT + okazywała przez te wszystkie lata - powiedziała Signe Riisalo, estońska minister ochrony socjalnej. I dodała - Mam nadzieję, że z czasem przeciwnicy równości małżeńskiej zobaczą, że nic nie tracimy na podejmowaniu takich kroków, ale raczej, że wszyscy na nich zyskujemy. Cieszę się, że podjęto decyzję o bardziej przyszłościowej Estonii, która troszczy się o wszystkich.

Czytaj też:

d1mr07k
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1mr07k
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1mr07k
Więcej tematów