Napięcie rośnie. Pakistan zestrzelił drona Indii
Pakistan twierdzi, że zestrzelił indyjskiego drona szpiegowskiego - przekazuje państwowa stacja telewizyjna. Tymczasem Indie rozważają zamknięcie przestrzeni powietrznej dla samolotów z Pakistanu. Konflikt między mocarstwami atomowymi narasta.
Co musisz wiedzieć?
- Zestrzelenie drona: Pakistan twierdzi, że zestrzelił indyjskiego drona szpiegowskiego, który pojawił się nad sporną granicą w regionie Kaszmiru.
- Wzajemne oskarżenia: Indie oskarżają Pakistan o wspieranie grup terrorystycznych działających w Kaszmirze, co Pakistan stanowczo odrzuca.
- Możliwa eskalacja konfliktu: Napięcia między krajami wzrosły po ataku w Pahalgam, za który odpowiedzialność wzięła grupa Kashmir Resistance.
Zestrzelony - jak twierdzi pakistańska armia - indyjski dron miał się pojawić nad terenem wzdłuż spornej granicy w regionie Kaszmiru.
Agencja Bloomberg przypomina, że oba kraje zestrzeliły już w przeszłości małe drony, gdyż są one często wykorzystywane do nadzoru granicy. Informacja o nowym incydencie pojawiła się jednak "w momencie, gdy stosunki między stronami konfliktu gwałtownie się pogarszają".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Reakcja Trzaskowskiego na słowa Brauna. Ekspert ocenił
Historia konfliktu o Kaszmir
Od momentu uzyskania niepodległości przez Indie i Pakistan w 1947 roku, Kaszmir stał się jednym z najbardziej konfliktowych regionów na świecie. Oba kraje roszczą sobie prawa do całego terytorium, choć faktycznie kontrolują tylko jego części. Indie zarządzają południową i wschodnią częścią, podczas gdy Pakistan kontroluje północno-zachodnią. Region ten, podzielony linią kontroli, był miejscem trzech wojen (1947–1948, 1965, 1971) oraz licznych starć i ataków.
Kaszmir jest nie tylko symbolem narodowej dumy, ale także strategicznie ważnym obszarem ze względu na swoje położenie w Himalajach i dostęp do zasobów wodnych, w tym rzeki Indus, kluczowej dla rolnictwa i gospodarki obu państw. Traktat o Wodach Indusu z 1960 roku, który regulował podział wód, był jednym z nielicznych przykładów współpracy między zwaśnionymi sąsiadami. Jego obecne zawieszenie przez Indie jest postrzegane jako poważny krok eskalacyjny.
Od lat 80. XX wieku w indyjskim Kaszmirze działają grupy bojowników, które domagają się niepodległości lub przyłączenia do Pakistanu. Indie oskarżają Pakistan o wspieranie tych grup, czemu Pakistan zaprzecza. Napięcia wzrosły w 2019 roku, gdy Indie zniosły konstytucyjną autonomię Kaszmiru, co wywołało protesty i pogorszenie stosunków z Pakistanem.
Co wydarzyło się w Pahalgam?
22 kwietnia tego roku doszło do ataku w Pahalgam, za który odpowiedzialność wzięła grupa Kashmir Resistance, znana również jako The Resistance Front (TRF). Był to jeden z najkrwawszych ataków w regionie w ostatnich latach. Co najmniej czterech uzbrojonych napastników otworzyło ogień do turystów na łące Baisaran, znanej jako "mała Szwajcaria". TRF, powstała w 2019 roku, jest uważana za odłam grupy Lashkar-e-Taiba (LeT) działającej z Pakistanu. LeT, uznawana za organizację terrorystyczną przez Stany Zjednoczone, była odpowiedzialna za atak na Mumbaj w 2008 roku, w którym zginęło 166 osób. Indie wskazały, że dwóch z trzech podejrzanych to obywatele Pakistanu, co zaostrzyło retorykę.
Reakcja Indii była szybka i zdecydowana: zerwanie kontaktów dyplomatycznych, ograniczenie handlu i zawieszenie traktatu wodnego. Pakistan, nazywając te działania "nielegalnymi" i "motywowanymi politycznie", odpowiedział podobnymi krokami, w tym zamknięciem przestrzeni powietrznej dla Indii.
Jak podają zagraniczne media, w tym "Economic Times", Indie rozważają zamknięcie przestrzeni powietrznej dla pakistańskich samolotów.
Oba kraje pozostają w stanie podwyższonej gotowości, a indyjskie siły bezpieczeństwa prowadzą operacje w Kaszmirze, poszukując sprawców ataku.
Źródło: Bloomberg/ Deccan Herald/"Economic Times"/WP