Trwa ładowanie...

Tajna wizyta w Kijowie. Nowe informacje o Leopardach dla Ukrainy [NA ŻYWO]

Wtorek to 349. dzień rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Niemiecki minister obrony Boris Pistorius zapowiedział w Kijowie, że Ukraina otrzyma w przeciągu roku około 100 Leopardów 1A5. Doprecyzował, że do lata powinno dotrzeć nad Dniepr 20-25 czołgów, a do końca roku – do 80. Pistorius mówił też, że to pozwoli to na "skompletowanie co najmniej trzech batalionów pancernych". Przyjazd polityka do Ukrainy był utrzymywany w tajemnicy ze względów bezpieczeństwa. Śledź relację na żywo Wirtualnej Polski.

Czołg Leopard 2 na manewrachCzołg Leopard 2 na manewrachŹródło: PAP, fot: Federico Gambarini
d385g7h
d385g7h
  • Oficjalne komunikaty rosyjskich władz na temat wojny w Ukrainie wciąż pełne są buńczucznych haseł. Wiele jednak wskazuje na to, że to tylko pozory, mające ukryć rzeczywistą sytuację armii Putina. Według sekretarza Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Ołeksija Daniłowa, Kreml już zdał sobie sprawę, że nie osiągnie założonych celów i liczy na rozpoczęcie rozmów pokojowych. Kijów ma jednak kilka warunków.
Trwa łączenie
21:46, 07.02.2023

Wdowom po mieszkańcach Donbasu, wcielonych do armii rosyjskiej na wojnę przeciwko Ukrainie, wręczono używane futra - podają we wtorek ukraińskie media. 


Opublikowano nagranie, na którym kobiety dziękują za przekazane im futra (poniżej). 

21:42, 07.02.2023

Rosyjski wóz bojowy piechoty wyleciał w powietrze na minie. Wątpliwe, by ktokolwiek z pasażerów przeżył wybuch.

21:39, 07.02.2023

Departament Stanu USA zatwierdził sprzedaż Polsce 18 wyrzutni HIMARS wraz z amunicją za 10 mld dolarów - podała we wtorek należąca do Pentagonu agencja Defense Security Cooperation Agency (DSCA). W skład zamówienia wchodzi m.in. 45 rakiet ATACMS i ponad 1,5 tys. zestawów innych pocisków.


Jak podano w komunikacie DSCA, w skład zamówienia wejdzie 18 wyrzutni HIMARS, 478 zestawów do ładowania wyrzutni, 45 rakiet ATACMS o zasięgu 300 km, 461 zestawów precyzyjnych rakiet GMLRS-AW, 521 zestawów GMRLS-U i 532 zestawy rakiet GMLRS o zwiększonym zasięgu do 150 km (GMLRS-ER AW), a także części zapasowe, rakiety szkoleniowe i usługi logistyczne.

21:25, 07.02.2023

W ciągu najbliższych godzin Departament Stanu USA wyda pozytywną opinię ws. sprzedaży kolejnych zestawów artylerii rakietowej HIMARS dla Wojska Polskiego - poinformował we wtorek minister obrony Mariusz Błaszczak. 


W bieżącym roku do Polski ma zostać dostarczonych 20 wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych dalekiego zasięgu HIMARS - 18 bojowych i dwie ćwiczebne - na podwoziach kołowych, kupionych przez Polskę w 2019 roku za 414 mln dolarów. HIMARS (High Mobility Artillery Rocket System) jest produkowany przez koncern Lockheed Martin.


W maju ubiegłego roku MON zwróciło się do USA o przygotowanie oferty kolejnych ok. 500 zestawów (amerykańskie wojsko przed przekazaniem kilkunastu zestawów Ukrainie dysponowało 410 tymi systemami). Z uwagi na potrzeby USA (według producenta rozmowy dotyczą ok. 200 zestawów) i innych zainteresowanych państw oraz czas konieczny na realizację takiego zamówienia Polska zamówiła 218 wyrzutni K239 Chunmoo z Korei Południowej.

21:23, 07.02.2023

Niemieckie czołgi Leopard 2 A6 dla Ukrainy będą dostępne pod koniec marca – powiadomiła we wtorek wieczorem na Twitterze ambasada Niemiec w Kijowie, przywołując informację niemieckiego resortu obrony. 

20:59, 07.02.2023

Informatorzy Bloomberga podali, że Kongres został powiadomiony o proponowanej transakcji, która ma nastąpić w ramach programu Foreign Military Sales.  


Jak podał Bloomberg, póki co Departamenty Stanu i Obrony oraz Biały Dom nie odpowiedziały na ich prośbę o komentarz.  

20:56, 07.02.2023

USA planują sprzedać Polsce wyrzutnie rakiet HIMARS wraz z amunicją precyzyjną na kwotę około 10 mld dolarów - podał Bloomberg, powołując się na dwóch waszyngtońskich oficjeli.    

20:25, 07.02.2023

W okupowanym Melitopolu rosyjskie siły zmuszają mieszkańców do pisemnego zrzeczenia się ukraińskiego obywatelstwa. W przeciwnym razie grożą zwolnieniem z pracy - informuje we wtorek wieczorem sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. 

19:58, 07.02.2023

Rząd Niemiec zatwierdził eksport nawet do 178 czołgów Leopard 1A5 na Ukrainę. Ogłosiły to we wtorek wspólnie Ministerstwo Gospodarki i Ministerstwo Obrony. To, ile czołgów bojowych zostanie faktycznie dostarczonych, zależy od przebiegu niezbędnych prac remontowych - poinformowała we wtorek agencja DPA. 


Podczas podróży na Ukrainę we wtorek minister obrony Niemiec Boris Pistorius powiedział wcześniej, że Ukraina ma otrzymać ponad 100 Leopardów 1A5. 


Wcześniej szef koncernu zbrojeniowego Rheinmetall Armin Papperger we wtorek w Berlinie mówił o 20 do 25 czołgach, które mogłyby zostać dostarczone w krótkim czasie z zapasów grupy. Do końca 2024 roku mogłoby zostać dostarczonych pozostałych 88 egzemplarzy posiadanych Rheinmetall. 


Według informacji portalu dziennika "Welt", oprócz Rheinmetall, firma zbrojeniowa FFG Flensburger Fahrzeugbau Gesellschaft ma na stanie 99 Leopardów 1. 

19:54, 07.02.2023

Mołdawia jest gotowa do współpracy z NATO w związku ze wzrostem zagrożenia w regionie po inwazji Rosji na Ukrainę. Neutralność nie gwarantuje nam już bezpieczeństwa - ogłosił we wtorek w rozmowie z kiszyniowską telewizją Pro wicepremier i szef MSZ Nicu Popescu.


- Musimy rozwijać współpracę i zacieśniać relacje z NATO, aby wzmocnić nasze zdolności obronne i zagwarantować naszemu krajowi bezpieczeństwo - stwierdził Popescu.


Minister spraw zagranicznych Mołdawii zaznaczył, że zapisana w jej konstytucji neutralność nie gwarantuje już państwu mołdawskiemu bezpieczeństwa.

19:41, 07.02.2023

Francuski Senat przyjął we wtorek przytłaczającą większością głosów uchwałę potwierdzającą poparcie dla walczącej Ukrainy. Jednocześnie wezwał rząd w Paryżu do zwiększenia pomocy, w szczególności wojskowej, dla tego kraju. 

 

W zdominowanej przez prawicę izbie 324 senatorów głosowało za uchwałą, podczas gdy 16 wypowiedziało się przeciwko niej.


- Właśnie teraz musimy dostarczyć (Ukrainie – red.) czołgi, rakiety, obronę przeciwlotniczą i samoloty – powiedział senator Claude Malhuret, cytowany przez agencję AFP.


Z kolei Guillaume Gontard, przewodniczący grupy ekologicznej w Senacie, „uroczyście poprosił prezydenta republiki o dostarczenie na Ukrainę kilku czołgów Leclerc”.


Niezadowolony z treści uchwały był komunistyczny polityk Pierre Laurent. Według niego proponuje ona „tylko jedną drogę, tj. eskalację militarną”. - To daje zielone światło do przekraczania wszystkich czerwonych linii w przyszłości – dodał.

19:18, 07.02.2023

Jak widać pożar wybuchł blisko torów w Makiejewce.

19:15, 07.02.2023

Płonie gazociąg w Makiejewce w okupowanej części obwodu donieckiego. Przyczyna pożaru jest nieznana.

18:54, 07.02.2023

Minister obrony Niemiec Boris Pistorius, cytowany przez agencję DPA, podał, że do lata powinno dotrzeć na Ukrainę 20-25 czołgów, a do końca roku – do 80. Docelowo, do pierwszego lub drugiego kwartału 2024 r., na Ukrainę powinno trafić ponad 100 czołgów Leopard 1A5 od grupy państw europejskich. Jak zaznacza agencja, szef niemieckiego resortu obrony nie sprecyzował, o które kraje chodzi. 


Szef niemieckiego resortu obrony powiedział, że pozwoli to na skompletowanie co najmniej trzech batalionów

18:48, 07.02.2023

Rząd Ukrainy poparł nominacje trzech nowych szefów obwodów – dniepropietrowskiego, zaporoskiego i chersońskiego. W styczniu prezydent Ukrainy zwolnił urzędników piastujących te posady.


Nowym szefem władz obwodu dniepropietrowskiego ma zostać Serhij Łysak, zaporoskiego – Jurij Małaszko, a chersońskiego – Ołeksandr Prokudin – powiadomił portal Ukraińska Prawda.


Jak zwracają uwagę ukraińskie media, wszyscy trzej są związani ze strukturami siłowymi.

18:20, 07.02.2023

Ukraina otrzyma 100 Leopardów 1A5 - zapowiedział niemiecki minister obrony Boris Pistorius, który przybył we wtorek z wizytą do Kijowa - informują ukraińskie media. Przyjazd polityka był utrzymywany w tajemnicy ze względów bezpieczeństwa.


Ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow opublikował na Twitterze zdjęcie z Pistoriusem. Zażartował, że do Kijowa dotarł pierwszy Leopard 2. Na zdjęciu minister trzyma model czołgu.


"Będzie ich więcej. Dziękuję kanclerzowi Niemiec, mojemu koledze Borisowi Pistoriusowi i niemieckiemu narodowi. Koalicja czołgowa kroczy ku zwycięstwu!" - dodał.

17:42, 07.02.2023

Ukraińcy utrudniają Rosjanom kopanie okopów. 

17:35, 07.02.2023

Amerykańskie automatyczne działo MK44 30mm trafi niebawem do Ukrainy. Oto jak działa. 

17:08, 07.02.2023

Rada Najwyższa (parlament) Ukrainy zatwierdziła we wtorek kandydaturę Ihora Kłymenki na ministra spraw wewnętrznych. Dotychczas był on pełniącym obowiązki szefa tego resortu.


Jak podkreślił premier Denys Szmyhal, Kłymenko "posiada niezbędne doświadczenie i wiedzę, by zmierzyć się z wyzwaniami, stojącymi przed ministerstwem". Wśród priorytetów pracy resortu wymienił: obronę kraju, wyzwolenie terytorium, obronę granic i bezpieczeństwo Ukraińców.


Główny komendant policji Kłymenko pełnił obowiązki szefa MSW od 18 stycznia, gdy w katastrofie helikoptera w podkijowskich Browarach zginął ówczesny minister Denys Monastyrski.

16:54, 07.02.2023

Ukraińska samobieżna haubica 2S1 Goździk trafiona przez rosyjskiego drona-kamikadze Lancet. Nagranie spod Kremiennej w obwodzie ługańskim.  

16:44, 07.02.2023

Prokuratura w mieście Barnauł, stolicy Kraju Ałtajskiego w syberyjskiej części Rosji, zażądała kary dziewięciu lat pozbawienia wolności dla dziennikarki niezależnego kanału Rus News Marii Ponomarienko z powodu zamieszczenia postu na temat zbrodni, jaką rosyjscy żołnierze popełnili na ludziach, którzy schronili się w teatrze w ukraińskim Mariupolu - poinformował we wtorek portal Radia Swoboda.


Prokurator zażądał też, by Ponomarenko otrzymała pięcioletni zakaz administrowania zasobami internetowymi. Sama Ponomarienko miała powiedzieć: "Reżim upadnie, zanim uzyskam warunkowe zwolnienie" - napisało Radio Swoboda.


Ponomarienko została zatrzymany w Petersburgu w kwietniu 2022 roku z powodu zamieszczonego przez nią na Instagramie wpisu dotyczącego ostrzału Teatru Dramatycznego w Mariupolu i zabicia przebywających w nim osób. Po zatrzymaniu dziennikarka była najpierw przetrzymywana w areszcie śledczym w Petersburgu, a następnie została przeniesiona do aresztu w Kraju Ałtajskim. W połowie listopada 2022 roku na wniosek obrońców zamieniono jej środek zapobiegawczy na areszt domowy, jednak w styczniu 2023 roku dziennikarka została ponownie osadzona w areszcie śledczym.

16:34, 07.02.2023

Firmy powiązane z żoną byłego ukraińskiego posła Wiktora Medwedczuka, którego Kijów oskarżył o zdradę stanu, przelewały pieniądze na konta rosyjskiej Federalnej Służby Gwardii i Ministerstwa Spraw Wewnętrznych - podała Służba Bezpieczeństwa Ukrainy.


SBU twierdzi, że służby wykryły i zlikwidowały system finansowania rosyjskich agencji przez firmy kontrolowane przez Oksanę Marczenko, żonę Wiktora Medwedczuka.


Według ukraińskiej agencji finansowanie odbywało się poprzez sieć kijowskich firm. Miały one przekazywać środki na konta rosyjskiej Federalnej Służby Gwardii (tzw. Rosgwardia) i rosyjskiego MSW, płacąc im rzekomo za ochronę nieruchomości Medwedczuka na Krymie. 


Jednocześnie przedsiębiorstwa Marczenki odprowadzały "podatki i opłaty" do rosyjskiego budżetu, na łączną kwotę ok. 1,2 mln euro - poinformowała w przytaczanym przez BBC oświadczeniu SBU.

16:25, 07.02.2023

Rosja zażądała od ambasady USA w Moskwie zaprzestania rozpowszechniania “fałszywych wiadomości” na temat operacji wojskowej w Ukrainie i zagroziła wydaleniem amerykańskich dyplomatów - podał we wtorek Reuters za agencją TASS. 


Rosyjska nota zawierała ostrą wiadomość dla Lynne Tracy, nowej ambasador USA w Moskwie. Według źródeł TASS, Tracy została poinformowana, że “musi ściśle przestrzegać rosyjskiego prawa, gdy wypowiada się na temat działań sił zbrojnych Rosji w Ukrainie”. 


Amerykańscy dyplomaci zaangażowani w to, co Moskwa nazwała "działalnością wywrotową", zostaną wydaleni - podało źródło TASS. 


Ambasada USA w Moskwie nie ustosunkowała się do sprawy. 

W Rosja "dyskredytowanie sił zbrojnych” jest przestępstwem, za które grozi kara do pięciu lat więzienia. Co więcej, zarzut świadomego rozpowszechniania "fałszywych informacji" na temat wojska zagrożony jest karą do 15 lat. 

15:59, 07.02.2023

Niemiecki rząd wyraził zgodę na eksport do Ukrainy 187 czołgów Leopard 1 przez firmy zbrojeniowe Rheinmetall i Flensburger Fahrzeugbau Gesellschaft (FFG). 88 Leopardów 1 będzie pochodzić od Rheinmetall, a 99 od FFG. Oficjalne informacje na ten temat mają pojawić się we wtorek - podał niemiecki Business Insider. 


BI, powołując się na źródła rządowe, podał, że fundusze na naprawę maszyn nie zostały jeszcze zabezpieczone. Problem ten powinien zostać rozwiązany w ciągu najbliższych kilku tygodni. 


Szacuje się, że pierwsze czołgi zostaną dostarczone do Ukrainy nie wcześniej niż w połowie tego roku. Wtajemniczeni mówią, że nie wiadomo, kiedy dokładnie to nastąpi - to zależy też od pozyskania finansowania. Nie jest też jasne, czy wszystkie 187 czołgów Leopard 1 zostanie naprawionych, czy też część z nich będzie wykorzystywana jako “źródło części zamiennych”. 

15:41, 07.02.2023

Litwa przekazała Ukrainie kilkadziesiąt działek przeciwlotniczych L-70 wraz z amunicją oraz przeprowadziła szkolenie dla ukraińskich instruktorów w zakresie obsługi tej broni - podała agencja Ukrinform.  

Źródło: WP Wiadomości / PAP / Ukrinform / Ukraińska Prawda /Reuters / Interfax / TASS

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d385g7h
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

d385g7h
Więcej tematów