Epidemia w Danii. Niemcy się boją
Dania odnotowuje gwałtowny wzrost liczby zachorowań na krztusiec. To ostra choroba zakaźna, która najczęściej dotyka dzieci i młodzież. Niemieckie media alarmują o epidemii i przestrzegają obywateli przed poróżowaniem do sąsiedniego kraju.
Długo Duńczycy zmagali się z koronawirusem. Teraz w kraju zapanowała inna epidemia - krztuśca. Pierwsze przypadki odnotowano jeszcze późno wiosną, a od tamtej pory liczba zachorowań stale rośnie w całej Danii - informuje tamtejszy instytut zdrowia publicznego, Statens Serum Institut (SSI).
Epidemia krztuśca w Danii
Ostatnie epidemie krztuśca w Danii miały miejsce w latach 2019-2020 i 2016-17. "Obecnie obserwuje się znacznie zwiększoną częstość występowania krztuśca i nie ma żadnych przesłanek ku temu, że epidemia ustąpi" - pisze duński instytut, wskazując, że w październiku odnotowano 1131 przypadków zachorowań. Natomiast tylko w okresie od 13 do 19 listopada zarejestrowano 349 nowych przypadków. "Na bieżąco monitorujemy sytuację" - zapewnia w oświadczeniu SSI.
Duńskie media grzmią o "dzieciach będących w niebezpieczeństwie", przepełnionych poradniach, szczycie zachorowań i szczepieniu dla kobiet w ciąży. "Dbaj o higienę rąk, noś maseczkę, a jeśli masz gorączkę i kaszel, zostań w domu, aby nie zarażać innych" - apelują.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Niemcy ostrzegają przed wyprawą do sąsiada
Szczególnie dotknięta jest popularna wśród turystów wyspa Fionia na Morzu Bałtyckim - ostrzega bawarski dziennik "Münchner Merkur", przypominając, że w każdej chwili urlopowicz może zrezygnować z wyjazdu, a w niektórych przypadkach może też domagać się odszkodowania od organizatora wycieczki. "Im wcześniej anulujesz wyjazd, tym lepiej".
Oficjalnie niemieckie MSZ nie wydało żadnego ostrzeżenia dla obywateli przed wyprawą do Danii. Dlatego gazeta apeluje, by koniecznie zaszczepić się, jeśli mimo wszystko Niemcy zamierzają podróżować.
Co to jest krztusiec?
Krztusiec to ostra choroba zakaźna układu oddechowego, wywołana przez bakterię Bordetella pertussis. Dotyka wszystkie grupy wiekowe, jednak najczęściej występuje u dzieci i młodzieży. Dla najmłodszych jest szczególnie groźna - może prowadzić do niebezpiecznych powikłań, a nawet śmierci. Początkowo objawy nie różnią się od innych infekcji górnych dróg oddechowych. Dopiero potem pojawiają się przedłużające napady kaszlu, które wyczerpują organizm, powodują trudności z oddychaniem i mogą kończyć się omdleniem czy wymiotami.
Źródło: SSI, "Jyllands-Posten", "Münchner Merkur"