Wysadzają elektronikę Hezbollahu. Guterres ostrzega
Eksplozje w Libanie wydają się atakiem wyprzedzającym przed poważną operacją militarną - przekonuje szef ONZ. A wysoki Komisarz ONZ ds. praw człowieka Volker Turk wzywa do niezależnego śledztwa. Co najmniej dziewięć osób zginęło, a ponad 300 został rannych w serii wybuchów urządzeń elektronicznych, do których doszło w środę w Libanie.
Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres ostrzegł, że wybuchy w Libanie stanowią "poważne zagrożenie dramatyczną eskalacją w Libanie i wszystko musi zostać zrobione, aby temu zapobiec" - podał Reuters w środę. Do sprawy odniósł się również Wysoki Komisarz ONZ ds. praw człowieka Volker Turk, który wzywa do niezależnego śledztwa.
Guterres ostrzegł przed eskalacją konfliktu w Libanie i dodał, że "oczywista logika spowodowania eksplozji wszystkich tych urządzeń jest taka, że ma to być uderzenie wyprzedzające przed poważną operacją militarną".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
ONZ chce śledztwa w sprawie eksplozji elektroniki w Libanie
Z kolei komisarz Narodów Zjednoczonych ds. praw człowieka Volker Turk wezwał do przeprowadzenia niezależnego śledztwa w sprawie tych eksplozji.
- Musi zostać przeprowadzone niezależne, dokładne i transparentne dochodzenie w sprawie okoliczności tych masowych eksplozji, a ci, którzy zarządzili i przeprowadzili taki atak, muszą zostać pociągnięci do odpowiedzialności - zaznaczył. Dodał, że "takie ataki naruszają prawo międzynarodowe w kwestii praw człowieka i potencjalnie także międzynarodowe prawo humanitarne".
W piątek nadzwyczajne posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ws. Libanu
Rada Bezpieczeństwa ONZ zbierze się w piątek w sprawie wybuchów pagerów w Libanie - podał Reuters. Zgromadzenie Ogólne ONZ uchwaliło w środę rezolucję wzywającą Izrael do zakończenia "bezprawnej obecności na okupowanym terytorium palestyńskim" w ciągu 12 miesięcy.
Za rezolucją zagłosowały 124 państwa, 43 wstrzymały się od głosu, a 14 głosowało przeciwko, w tym Izrael i Stany Zjednoczone. USA nalegały, aby Zgromadzenie Ogólne ONZ zagłosowało przeciwko tej rezolucji. Stany Zjednoczone uważają, że osłabia ona rozwiązanie dwupaństwowe na Bliskim Wschodzie.
Kolejne eksplozje w Libanie
17 września eksplodowały w Libanie pagery członków organizacji terrorystycznej Hezbollah. W wyniku wybuchów 12 osób poniosło śmierć, a prawie 3000 zostało rannych.
W środę po południu nastąpiła kolejna fala wybuchów urządzeń elektronicznych należących do członków tej organizacji. Co najmniej 14 osób zginęło, a ponad 450 został rannych w serii wybuchów urządzeń elektronicznych, do których doszło w środę w Libanie.
Źródło: PAP/WP