Trwa ładowanie...
d8ee02n
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Ekspert: w Polsce powinna stacjonować co najmniej jedna brygada wojsk USA

• Stany Zjednoczone stanowią 75 proc. potencjału bojowego NATO
• W Polsce powinna stacjonować przynajmniej jedna brygada wojsk amerykańskich - mówi ekspert ds. bezpieczeństwa Andrew A. Michta
• Polska będzie dążyć do bardziej trwałego zakotwiczenia elementów sił zbrojnych USA - mówił w expose min. Waszczykowski
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Żołnierz Bundeswehry podczas ćwiczeń wojskowych "Dragon-15"
Żołnierz Bundeswehry podczas ćwiczeń wojskowych "Dragon-15" (PAP, Fot: Tomasz Waszczuk)
d8ee02n

- Stworzenie stałych baz wojskowych w krajach najbardziej wysuniętych na flankę Sojuszu w tej chwili jest czymś, co dla mnie jest absolutnie oczywiste. Tu powinno odbywać się permanentne bazowanie wojsk amerykańskich, wojsk Sojuszu. (...) Ja jestem zwolennikiem stworzenia przynajmniej jednej brygady w Polsce, jednej brygady w Rumunii, po batalionie w każdym z krajów bałtyckich - mówię tutaj o obecności amerykańskiej. I również obecność wojsk NATO-wskich. I tutaj możemy mówić w jakim formacie my chcemy mieć te bazy, czy mają to być bazy treningowe czy też innego rodzaju - powiedział PAP Michta.

Ocenił, że obecność amerykańska blisko zewnętrznej granicy Sojuszu jest "de facto zapewnieniem, dla sojuszników jak i dla przeciwników - w tym wypadku mówimy o Rosji, że w wypadku jakiejkolwiek otwartej agresji bezpieczeństwo amerykańskie i europejskie jest połączone i że Stany Zjednoczone będą zaangażowane w ten konflikt".

Podkreślił, że Stany Zjednoczone stanowią około 75 proc. potencjału wojskowego całego Sojuszu. - Uważam zresztą, że powinniśmy pomyśleć teraz o tym, w jaki sposób będziemy traktować nie tylko mix konwencjonalnych wojsk, ale również o tym, jaką rolę odgrywa broń nuklearna. Dlatego, że Rosjanie nie ukrywają się z tym, że w ich nowej doktrynie wojennej broń jądrowa odgrywa istotną rolę - dodał Michta.

d8ee02n

Dyplomaci z kwatery głównej NATO, gdy mówią o obecności Sojuszu na wschodzie, unikają słowa "stała" (ang. permanent), lecz używają określenia "ciągła, nieustanna" (ang. persistent).

Minister obrony narodowej Antoni Macierwicz, który uczestniczył w środowym spotkaniu szefów resortów obrony w Brukseli ocenił, że "oczywiście można dokonywać bardzo szczegółowej analizy o różnicy między trwałą a stałą (obecnością), ale jedno jest pewne, że chodzi o to, żeby na terenie Polski, zarówno w wymiarze ćwiczeń, jak i w wymiarze bojowej gotowości, były stale, nieustannie rotujące się, być może czasem ćwiczące, ale wojska zarówno NATO, jak i Stanów Zjednoczonych i to jest kierunek, w którym prace będą szły w najbliższym czasie".

O tym, że celem Polski jest dalszy rozwój współpracy w sferze bezpieczeństwa ze Stanami Zjednoczonymi mówił pod koniec stycznia w swoim sejmowym expose minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski. Oczekujemy w toku przygotowań do szczytu NATO (8-9 lipca) silnego wsparcia USA na rzecz wzmacniania bezpieczeństwa flanki wschodniej Sojuszu - mówił w Sejmie szef MSZ. - Będziemy dążyć do bardziej trwałego zakotwiczenia elementów amerykańskich sił zbrojnych na terytorium Polski - zaznaczył.

Premier Beata Szydło udaje się w piątek z wizytą do Berlina. W środę w Brukseli ministrowie obrony państw NATO zgodzili się na wzmocnienie obecności wojskowej na wschodniej flance, o czym poinformował sekretarz generalny sojuszu Jens Stoltenberg. Powiedział, że ta decyzja jest odpowiedzią Sojuszu na zmienione warunki bezpieczeństwa w obliczu polityki Rosji. Niemcy są niechętne budowie stałych baz NATO w Polsce

d8ee02n

Podziel się opinią

Share

d8ee02n

d8ee02n
Więcej tematów