ŚwiatEkspert dla WP: zasłużony Nobel dla Ala Gore'a

Ekspert dla WP: zasłużony Nobel dla Ala Gore'a

Nagroda dla Ala Gore'a została przyznana słusznie. To fantastyczne, że problematyka zmian klimatycznych została wyniesiona tak wysoko - powiedział Wirtualnej Polsce Wojciech Stępniewski, z międzynarodowej organizacji ekologicznej WWF. W ten sposób skomentował przyznanie Pokojowej Nagrody Nobla byłemu wiceprezydentowi USA, oraz Międzyrządowemu Panelowi ds. Zmian Klimatu.

Ekspert dla WP: zasłużony Nobel dla Ala Gore'a
Źródło zdjęć: © Archiwum prywatne

12.10.2007 | aktual.: 12.10.2007 14:29

Galeria

[

]( http://wiadomosci.wp.pl/noble-2007-6038674965508737g )[

]( http://wiadomosci.wp.pl/noble-2007-6038674965508737g )
Noble 2007

Galeria

[

]( http://wiadomosci.wp.pl/giganci-umyslu-nagrody-nobla-2006-6038682097312385g )[

]( http://wiadomosci.wp.pl/giganci-umyslu-nagrody-nobla-2006-6038682097312385g )
Galeria archiwalna - Noble 2006

Zdaniem Stępniewskiego norweski Komitet Noblowski w pełni zasłużenie docenił Ala Gore'a, którego film pt. „Niewygodna Prawda” dostał nagrodę Oscara za najlepszy film dokumentalny. Produkcja była owocem jeżdżenia Gore’a po całym świecie z wykładami na temat zmian klimatycznych - mówi Stępniewski.

On jest zupełnie innym laureatem niż jego poprzednicy. Wcześniej nagradzani byli ludzie, którzy działali już w momencie, w którym coś się działo na danym obszarze, lub kraju. Natomiast działanie Ala Gore'a jest prewencyjne. Przez wywołanie tematu zmian klimatycznych wybiega w przyszłość i chce zapobiec wielu rzeczom – takim jak np. emigracja klimatyczna - które mogą kiedyś zakłócić pokój na świecie - uważa ekspert z WWF.

Stępniewski podkreśla również rangę nagrodzonej Międzyrządowego Komitetu ds. Zmian Klimatu. W tym roku organizacja opublikowała bardzo duży raport składający się z trzech części. Pierwsza traktowała o tym, co jest przyczyną zmian klimatycznych, druga mówiła o tym, jak możemy się ustrzec przed nimi, a trzecia dotyczyła konieczności adaptacji do tych zmian. Ten dokument po raz pierwszy wyczerpująco odpowiedział na pytania dotyczący zmian klimatycznych i spowodował, że temat stał się jednym z najbardziej gorących w tym roku. Sprawą zainteresowały się media, politycy i znalazła odzwierciedlenie w działaniach Unii Europejskiej, która w marcu przyjęła dość ostre limity ws. ograniczania emisji dwutlenku węgla i zwiększania efektywności energetycznej - mówi ekspert.

W opinii Stępniewskiego przyznanie Pokojowego Nobla w tej dziedzinie przynosi nadzieję, na podpisanie w przyszłości dokumentu, który zastąpi wygasający w 2012 roku Protokół z Kioto – porozumienie, w ramach którego kraje uprzemysłowione są zobowiązane do redukcji ogólnej emisji gazów powodujących efekt cieplarniany.

Jak zaznacza Stępniewski przyznanie nagrody za wysiłki na rzecz zwiększania wiedzy na temat zmian klimatycznych i działania na rzecz przeciwdziałania tym zmianom, ma duże znaczenie dla Polski. Za rok Polska będzie gościć ponad 10 tys. osób z całego świata podczas szczytu klimatycznego w Poznaniu. To może być przełomowe wydarzenie w kontekście wywołanego przez tegoroczną Pokojową Nagrodę Nobla tematu zmian klimatycznych - podsumowuje Stępniewski.

Agnieszka Niesłuchowska, Wirtualna Polska

Źródło artykułu:WP Wiadomości
nagrodapokójnobel
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)