Trwa ładowanie...
d2cgynk

Eksperci biją na alarm. Możemy przegapić asteroidę-zabójcę

Wielki projekt Elona Muska, w ramach którego miliarder wysłał na orbitę 60 internetowych satelitów, budzi ogromne kontrowersje. Astronomowie ostrzegają, że satelity Starlink mogą skutecznie uniemożliwić obserwacje kosmosu z powierzchni Ziemi. Oznacza to, że mogą przegapić niebezpieczne dla naszej planety asteroidy.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Satelity poważnie utrudniają obserwacje naukowe
Satelity poważnie utrudniają obserwacje naukowe (Pixabay.com)
d2cgynk

Projekt Starlink miliardera Elona Muska zakłada umieszczenie na orbicie okołoziemskiej około 12 tys. satelitów, pozwalających zapewnić globalny dostęp do internetu szerokopasmowego. Firma SpaceX, realizująca projekt Starlink, dotychczas umieściła w przestrzeni kosmicznej 120 niewielkich satelitów.

Satelity Starlink zasłaniają obraz z teleskopów

Okazuje się, że już ta niewielka liczba znacznie utrudnia pracę naukowcom. Satelity zakłócają bowiem obserwację naziemną poprzez oślepianie teleskopów. Kilka dni temu Clarae Martinez-Vazquez, astronom z Obserwatorium Cerro Tololo w Chile, alarmowała, że 19 satelitów Starlink bardzo poważnie zakłóciło pracę kamery DECam, która monitoruje niebo w poszukiwaniu galaktyk zdominowanych przez ciemną materię. Obraz nieba był zasłonięty przez ponad pięć minut.

Patrick Treuthardt z Museum of Natural Sciences w Północnej Karolinie wrzucił do sieci krótki klip pokazujący deszcz meteorów nad hiszpańską wyspą La Palma. Obserwacje były mocno zakłócone przez odblaski rzucane przez satelity Stalink.

Denis Vida, doktorant z wydziału geofizyki na Uniwersytecie w Ontario, przyznał, że to nie są jednorazowe zdarzenia, ale codzienność. - Już teraz z powodu satelitów każdego dnia tracimy około połowy naszych badań. Nie wyobrażam sobie, co będzie się działo, gdy na orbicie umieszczonych zostanie 12 tys. satelitów - zaznaczył Vida. - Istnieje realne ryzyko, że przez zakłócenia przegapimy kluczowe obserwacje np. potencjalnie niebezpiecznych asteroid - podkreślił geofizyk.

d2cgynk

Już w czerwcu Międzynarodowa Unia Astronomiczna wydała ostrzegawczy komunikat, że satelity mogą poważnie utrudniać badania i obserwacje astronomiczne.

Nie tylko Starlink. Musk ma konkurencję

Należąca do Elona Muska SpaceX docelowo zamierza umieścić na orbicie Ziemi ponad 30 tys. niewielkich satelitów, które zapewnią dostęp do internetu w ramach sieci Starlink. Celem Muska jest rozpoczęcie usług internetowych w USA i Kanadzie już w 2020 r.

d2cgynk

Starlink Muska konkuruje z podobnymi projektami innych miliarderów. Richard Branson (OneWeb) czy Jeff Bezos (BlueOrigin) także prowadzą prace nad zapewnieniem globalnego internetu bezprzewodowego za pomocą sieci satelitów umieszczonych na orbicie okołoziemskiej.

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: "The Register"

d2cgynk

Podziel się opinią

Share

d2cgynk

d2cgynk
Więcej tematów