Ekshumacja kolejnej ofiary katastrofy smoleńskiej
Rano ekshumowano 14. ofiarę katastrofy smoleńskiej z grobu Wojciecha Seweryna, który znajduje się na cmentarzu w Żabnie pod Tarnowem. Ekshumowane ciało będzie poddane badaniom w Krakowie.
Wojciech Seweryn, który zginął tragicznie pod Smoleńskiem, był artystą plastykiem, twórcą Pomnika Ofiar Katynia wzniesionego w Chicago. Nazywał go "testamentem swojego życia". Podtarnowskie Żabno, gdzie jest pochowany, to jego rodzinna miejscowość.
Do końca marca zaplanowano jeszcze trzy ekshumacje, w najbliższych dniach jeszcze jedną.
Kolejny etap ekshumacji rozpoczął się w ubiegły wtorek, po ponad dwóch miesiącach przerwy. Ekshumowano wówczas 12. ofiarę katastrofy smoleńskiej, z grobu sekretarza Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Badania potwierdziły tożsamość Andrzeja Przewoźnika. Kolejna - czwartkowa ekshumacja - dotyczyła grobu stewardessy Natalii Januszko, również na Powązkach.
Protesty części rodzin
Decyzje o ekshumacjach spotkały się ze sprzeciwem części rodzin ofiar. Do Prokuratury Krajowej wpłynęły zażalenia, skargi i wnioski o uchylenie postanowień ws. ekshumacji. Prokuratura od początku stoi jednak na stanowisku, że przepisy Kodeksu postępowania karnego nie przewidują możliwości złożenia zażalenia na decyzję o ekshumacjach. W październiku 2016 r. ponad 200 osób, członków rodzin 17 ofiar, zaapelowało w liście otwartym o powstrzymanie ekshumacji ich bliskich.
Okoliczności katastrofy smoleńskiej bada specjalny zespół prokuratorów Prokuratury Krajowej. W początkach kwietnia ubiegłego roku PK po sześciu latach przejęła śledztwo ws. katastrofy smoleńskiej od zlikwidowanej prokuratury wojskowej. Wcześniej Wojskowa Prokuratura Okręgowa w Warszawie postawiła zarzuty dwóm kontrolerom lotów ze Smoleńska (dotychczas nie zdołano im ich przedstawić) oraz dwóm oficerom rozwiązanego po katastrofie 36. Specjalnego Pułku Lotnictwa Transportowego, który zajmował się transportem najważniejszych osób w państwie.