Trwa ładowanie...
egipt
30-01-2013 11:47

Egipt: przywódca opozycji wzywa do spotkania z władzami

Opozycyjny polityk egipski Mohamed ElBaradei oświadczył, że potrzebne jest pilne spotkanie z udziałem prezydenta, przedstawicieli rządu oraz ugrupowań islamistycznych i opozycji, by uzgodnić działania w celu położenie kresu fali przemocy w kraju.

Egipt: przywódca opozycji wzywa do spotkania z władzamiŹródło: AP, fot: Amr Nabil
d43v69l
d43v69l

"Potrzebujemy natychmiastowego spotkania prezydenta, ministrów obrony i spraw wewnętrznych, salafitów i Frontu Ocalenia Narodowego, by podjąć pilne działania w celu powstrzymania przemocy i rozpoczęcia poważnego dialogu" - napisał ElBaradei na Twitterze.

Nie wiadomo na razie, co skłoniło Mohameda ElBaradei do zmiany stanowiska. Jeszcze w poniedziałek ten przywódca opozycji egipskiej odrzucił propozycje prezydenta Mohammeda Mursiego w sprawie rozpoczęcia dialogu. "Dopóki prezydent nie weźmie na siebie odpowiedzialności za najnowszy rozlew krwi i nie obieca utworzenia rządu ocalenia narodowego oraz powołania niezależnego gremium do wprowadzenia zmian w konstytucji, wszelki dialog jest tylko stratą czasu" - pisał ElBaradei.

Starcia i stan wyjątkowy

W niedzielę wieczorem po zajściach, w których zginęły dziesiątki ludzi, Mursi wprowadził stan wyjątkowy w trzech prowincjach nad Kanałem Sueskim - Port Saidzie, Ismaili i Suezie. Jednocześnie ponowił ofertę rozmów z opozycją. W przemówieniu do narodu Mursi ostrzegał, że nie zawaha się użyć zdecydowanych środków, aby opanować sytuację w kraju i zapobiec rozlewowi krwi.

We wtorek naczelny dowódca sił zbrojnych Egiptu generał Abd el-Fatah es-Sisi, który jest również ministrem obrony, ostrzegł, że utrzymujący się konflikt może doprowadzić do rozpadu państwa, a ochrona Kanału Sueskiego jest jednym z głównych celów wysłania żołnierzy do położonych nad nim miast, gdzie wprowadzono stan wyjątkowy.

d43v69l

Pokłosie rewolucji

Wojsko przejęło władzę w Egipcie na początku 2011 roku w następstwie społecznej rewolty, która obaliła autokratycznego prezydenta Hosniego Mubaraka. Ten przejściowy stan formalnie zakończył się w czerwcu 2012 roku, gdy na nowego prezydenta państwa został wybrany Mursi.

Rządy cywilne nie przyniosły jednak stabilizacji kraju, drążonego zarówno poważnym kryzysem gospodarczym, jak też politycznym konfliktem między wywodzącym się z islamistycznego Bractwa Muzułmańskiego Mursim i jego zwolennikami a świecką opozycją.

d43v69l
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d43v69l
Więcej tematów