Trwa ładowanie...
dpvbm63
dpvbm63

Edward Snowden

Najnowsze informacje
3.0
(1 głos)
Oceń:
Miejsce urodzenia:

Elizabeth City, USA

Edward Snowden, były pracowanik CIA, demaskator i aktywista wolnościowy
flickr.com

Edward Snowden to amerykański informatyk, były pracownik CIA, który zdobył rozgłos, ujawniając poufne dane agencji wywiadowczej NSA, według których w USA i Wielkiej Brytanii działają programy inwigilacyjne pozwalające na szpiegowanie obywateli i wysoko postawionych urzędników.

Edward Snowden – informacje ogólne

Edward Snowden to znany były pracownik CIA, który w 2013 roku ujawnił tajne dokumenty amerykańskiej agencji wywiadowczej NSA, wskazujące między innymi na to, że obywatele USA i innych krajów są podsłuchiwani na masową skalę. Ta kontrowersyjna akcja wywołała międzynarodową debatę na temat inwigilacji, bezpieczeństwa narodowego i ochrony danych, a samego Snowdena zmusiła do poproszenia o azyl polityczny, który otrzymał od Rosji.

Informacje ujawnione przez Edwarda Snowdena

W 2013 roku Edward Snowden ujawnił blisko 200 tysięcy tajnych dokumentów NSA, co stanowiło jeden z największych wycieków tajnych informacji w dziejach USA. W wyniku wycieku zdemaskowany został działający od 2007 roku program szpiegowski PRISM prowadzony przez NSA, zgodnie z którym wywiad Stanów Zjednoczonych ma dostęp do znaczących światowych przedsiębiorstw działających w branży internetowej, między innymi Microsoft, Google, YouTube, Facebook, Skype czy Apple. Agencja bezpieczeństwa miała więc dostęp do danych z serwisów społecznościowych, czatów, wideoczatów, e-maili, telefonii internetowej VoIP czy informacji o transferach plików.

Przekazane przez Snowdena dokumenty wskazały również na to, że szpiegowane są też instytucje Unii Europejskiej oraz czołowi politycy i urzędnicy zagraniczni tacy jak Angela Merkel i Dmitrij Miedwiediew. Wśród szpiegowanych krajów były też Brazylia, Meksyk, Francja, Wielka Brytania, Hiszpania i Niemcy.

Edward Snowden – wykształcenie

Edward Joseph Snowden to Amerykanin urodzony w 1983 roku. Gdy Snowden uczył się w liceum, zachorował na mononukleozę zakaźną, przez co opuścił niemal cały rok szkolny. Zamiast wrócić do szkoły i nadrobić stracony rok, Snowden od razu przystąpił do egzaminu GED, którego zdanie jest równoznaczne z ukończeniem szkoły i możliwością rozpoczęcia studiów, a następnie rozpoczął naukę w Anne Arundel Community College. W 2011 roku podjął studia magisterskie na Uniwersytecie w Liverpoolu.

Edward Snowden – nagrody

Akcja ujawniająca poufne dane NSA stała się powodem nominacji Edwarda Snowdena w 2013 roku do Nagrody im. Sacharowa za wolność myśli przyznawanej przez Parlament Europejski oraz do Pokojowej Nagrody Nobla. W 2014 roku Snowden został wspólnie z Alanem Rusbridgerem laureatem nagrody Right Livelihood za odwagę i demaskowanie państwowej inwigilacji.

Edward Snowden w popkulturze

Odniesienia do postaci Snowdena po jego demaskatorskiej akcji zaczęły się pojawiać w filmach, grach komputerowych, książkach, muzyce i reklamach. W 2014 roku swoją premierę miały filmy dokumentalne "Citizenfour" i "Killswitch", natomiast w 2016 roku pojawił się film biograficzny "Snowden", w którym tytułową rolę zagrał Joseph Gordon-Levitt. Opublikowano kilka książek o historii Edwarda Snowdena, a wśród nich "Snowden. Nigdzie się nie ukryjesz" autorstwa Glenna Greenwalda i "Polowanie na Snowdena napisane przez Luke'a Hardinga.

dpvbm63
dpvbm63
dpvbm63
dpvbm63
Więcej tematów
dpvbm63