Trwa ładowanie...

Maraton Pisania Listów Amnesty International. To już 16 taka akcja

• Maraton Pisania Listów Amnesty International kończy się 11 grudnia
• Akcja została wymyślona w Polsce 15 lat temu
• W tym roku można napisać list m.in. w obronie albinosów w Afryce i Edwarda Snowdena

Maraton Pisania Listów Amnesty International. To już 16 taka akcjaŹródło: PAP, fot: Tomasz Gzell
d217b9v
d217b9v

W tym roku w ramach maratonu pisania listów organizowanego przez Amnesty International można napisać list w sprawie 11 osób. Akcja rozpoczęła się 1 grudnia a jej finał odbędzie się w weekend 10 i 11 grudnia. Maraton pisania listów organizowany jest zawsze w weekend w okolicach 10 grudnia, ponieważ tego dnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. Ustanowiono go w rocznicę podpisania Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka w 1948 roku.

Jak podkreśla Amnesty International, dzięki akcji udaje się realnie wpłynąć na poprawę sytuacji osób, wobec których prawa człowieka są łamane. Po zeszłorocznym maratonie pisania listów udało się uniewinnić Yecenii Armenty z Meksyku. Kobieta została poddana torturom w celu wymuszenia zeznań.

Maraton Pisania Listów Amnesty International po raz pierwszy zorganizowało w Polsce. Na pomysł wpadli 15 lat temu członkowie organizacji w Warszawie. Zasięg akcji stopniowo rozszerzał się na inne kraje. W ubiegłym roku na całym świecie napisano 3,7 mln listów, z czego w Polsce ponad 270 tys. W tym roku będzie można napisać list w ponad 700 miejscach w Polsce.

Maraton Pisania Listów 2016

Amnesty International listami chce zmienić los m.in. Edwarda Snowdena, któremu w USA grozi 30 lat więzienia za ujawnienie informacji o tajnych programach służących inwigilacji dowolnych osób. Według Amnesty International działania Edwarda Snowedena przyczyniły się do dyskusji o szpiegowaniu obywateli i do zmian w przepisach. Celem akcji jest jego ułaskawienie przez Baracka Obamę.

W przypadku większości osób celem jest ich zwolnienie z więzień. Mahmoud Abu Zeid, lepiej znany jako Shawkan, od trzech lat jest w egipskim więzieniu za robienie zdjęć podczas protestu w Kairze. Bajram Mammadow i Gijas Ibrahimow z Azerbejdżanu według AI byli torturowani i uwięzieni za namalowanie napisu „Szczęśliwego dnia niewolnika” na pomniku byłego prezydenta kraju.

d217b9v

Dzięki Maratonowi Pisania Listów, Amnesty International chcę wpłynąć na sytuację rdzennej ludności Kanady przez niedopuszczenie do wybudowania tamy. Po jej wybudowaniu lokalna społeczność nie będzie mogła żyć zgodnie ze swoją tradycją.

Zupełnie innym przypadkiem jest sprawa Annie Alfred. Jest to 10-letnia dziewczynka z Malawi, której grozi śmierć z powodu albinizmu. Wielu ludzi w Malawi uważa, że ciało albinosa zapewnia bogactwo i szczęście. Amnesty International chcę, aby rząd w Malawi chronił wszystkie osoby z albinizmem w kraju, a tych może być nawet 10 tysięcy.

Listy do władz Turcji i Iranu mogą zmienić los dwóch kobiet. Przeciwko Eren Keskin toczy się kilka spraw, ponieważ pisała o sytuacji mniejszości kurdyjskiej w Turcji. Mimo że Turcję zamieszkuję nawet 20 mln Kurdów to władze nie uznają ich za osobny naród i nie zwalczają tę mniejszość. Natomiast według AI Zeynab Jalalian, Kurdyjka z Iranu, w wyniku tortur cierpi na poważną wadę wzroku, a irańskie władze nie chcą wydać zgody na operację ratującą jej wzrok

d217b9v
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d217b9v
Więcej tematów