1,1 mln podpisów pod petycją ws. azylu dla Edwarda Snowdena w Brazylii
Aż 1,1 mln osób podpisało się pod petycją w sprawie przyznania w Brazylii azylu Edwardowi Snowdenowi. Akcję przygotowała globalna organizacja Avaaz, mobilizująca ludzi za pośrednictwem internetu do wspierania różnych inicjatyw społecznych.
13.02.2014 | aktual.: 13.02.2014 19:41
Petycję z podpisami złożyła w brazylijskim MSZ grupa 30 osób, z których część miała na twarzach maski przedstawiającego Snowdena, prezydent Brazylii Dilmę Rousseff i prezydenta USA Baracka Obamę. W grudniu brazylijskie media podały, że tamtejszy rząd nie planuje udzielić azylu Snowdenowi, nawet za pomoc w śledztwie w sprawie działalności szpiegowskiej USA w Brazylii.
Snowden, były współpracownik amerykańskiej Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA), ujawnił szeroko zakrojoną inwigilację elektroniczną prowadzoną przez służby specjalne USA. W "liście otwartym do narodu brazylijskiego" opublikowanym w grudniu zaoferował on rządowi Brazylii pomoc w dochodzeniu w sprawie szpiegowania Brazylijczyków, w tym prezydent Rousseff, przez Amerykanów. Zastrzegł jednak, że będzie to mógł zrobić tylko pod warunkiem, że otrzyma azyl polityczny.
Snowden przebywa obecnie w Rosji, gdzie otrzymał azyl tymczasowy. Może tam przebywać do sierpnia 2014 roku.
Prezydent Rousseff odwołała w październiku wizytę w Waszyngtonie, oburzona informacjami o monitorowaniu jej telefonu komórkowego przez NSA. Swemu rządowi poleciła podjęcie działań, mających uchronić Brazylię przed tego rodzaju działaniami wywiadów. Chodzi m.in. o poprowadzenie kabli światłowodowych bezpośrednio do Europy i do państw Ameryki Południowej.
Informacje o monitorowaniu przez Amerykanów e-maili i komórki Rousseff, a także o włamaniu się do sieci teleinformatycznej państwowego koncernu naftowego Petrobras, rozgniewały Brazylijczyków.
Przeciwnicy lewicowego rządu Rousseff twierdzą, że przyznanie azylu Snowdenowi mogłoby doprowadzić do jeszcze większego pogorszenia stosunków ze Stanami Zjednoczonymi, które są największym po Chinach partnerem handlowym Brazylii.
Organizacja praw człowieka Amnesty International oświadczyła, że Brazylia powinna rozważyć apel Snowdena. "Ma on prawo do szukania międzynarodowej ochrony, a obowiązkiem Brazylii jest ocenienie jego prośby" - napisała w grudniu AI.