Trwa ładowanie...
11-10-2014 20:40

Dziwisz: Kościół jest dobrem wspólnym, nie powinniśmy się go bać

Kościół jest wspólnym dobrem, nie powinniśmy się go bać, Kościół w Polsce nie chce panować - mówił metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz w orędziu w przeddzień Dnia Papieskiego. Wezwał do oczyszczenia życia politycznego z agresji i chronicznej nieufności.

Dziwisz: Kościół jest dobrem wspólnym, nie powinniśmy się go baćŹródło: PAP, fot: Jacek Bednarczyk
d2xtwym
d2xtwym

W sobotę w orędziu w TVP1 kard. Dziwisz przypomniał, że pół roku temu - 27 kwietnia - Franciszek kanonizował Jana Pawła II. Według metropolity krakowskiego papież Polak, jako święty Kościoła, nadal przemawia do umysłów i serc; towarzyszy nam "inspirując do wzajemnej miłości".

Jego zdaniem w zbiorowej pamięci Kościoła i świata najbardziej utrwaliły się słowa "nie lękajcie się", wypowiedziane na początku pontyfikatu papieża Polaka. - Zapamiętaliśmy również jego żarliwe wołanie na placu św. Piotra: "Otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi!" - podkreślił Dziwisz.

- Czego lub kogo nie powinniśmy się lękać? Nie powinniśmy się lękać Chrystusa i jego Ewangelii - mówił kardynał. Zaznaczył również, że nie powinniśmy się bać Kościoła.

- Kościół jest naszym wspólnym dobrem i jest otwarty dla wszystkich - powiedział. - Te słowa kieruję do ludzi, dla których wspólnota uczniów Jezusa jawi się jako zagrożenie - mówił.

d2xtwym

- Kościół w Polsce nie chce panować, nie chce odbierać człowiekowi wolności. Kościół w Polsce starał się zawsze służyć narodowi, być z nim w doli i niedoli, dzielić los jego córek i synów. Tak jest niemal od tysiąca pięćdziesięciu lat. Tak jest i dzisiaj. Nie chcemy o tym przekonywać tylko słowami, lecz także czynami - powiedział.

Dziwisz kontynuował: - Nie powinniśmy się lękać świętości. Ona nie jest tylko dla wybranych. Wszyscy zmierzamy do wieczności, do życia na zawsze w Bogu, a to jest właśnie świętość. Tę drogę przebył już Jan Paweł II i wielu uczniów ukrzyżowanego i zmartwychwstałego Pana. Idźmy po ich śladach i zapisujmy naszą historię wiary, nadziei i miłości.

Podkreślił, że prawdziwa miłość przyjmuje kształt służby, również zaangażowania na rzecz dobra wspólnego, czyli ojczyzny.

- Papież Franciszek twierdzi, i ma rację, że polityka jest najwyższym wyrazem miłości. Czy to nie zobowiązuje nas, by przestrzeń naszego życia politycznego oczyścić z wszelkich form agresji, chronicznej nieufności i uprzedzeń wobec inaczej myślących? - pytał kard. Dziwisz.

d2xtwym

Przypomniał, że za niecałe dwa lata w Krakowie odbędą się Światowe Dni Młodzieży, na które przyjedzie papież Franciszek i młodzi chrześcijanie z całęgo świata. - Będą to dni radości i nadziei, odsłonią nam one młode oblicze Kościoła. Będzie to szansa duchowej odnowy nas wszystkich, nie tylko młodych - mówił kard. Dziwisz, apelując, by na co dzień inspirować się nauczaniem i postawą Jana Pawła II.

W niedzielę 12 października w Polsce po raz czternasty obchodzony będzie Dzień Papieski; w tym roku pod hasłem "Jan Paweł II - świętymi bądźcie".

d2xtwym
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2xtwym
Więcej tematów