Pomurnik jest piękny jak motyl
"Tego ptaka jeszcze nie widziałem i jestem z tego powodu szalenie nieszczęśliwy. Chciałbym go zobaczyć przede wszystkim dlatego, że jest piękny jak motyl.
Mam jednak usprawiedliwienie - szukałem. Łaziłem po Tatrach, Pieninach, zapuściłem się nawet w Alpy. Widziałem masę różnych ciekawych górskich ptaków, ale tego akurat nie. A właśnie tylko w górach można go zobaczyć. Najpierw napiszę wam jednak, dlaczego pomurnik jest jak motyl. Otóż jak się go już zobaczy, to najczęściej z rozłożonymi skrzydłami. I chociaż w upierzeniu tego ptaka dominuje szarość i czerń, to na skrzydłach ma bardzo dużo bieli i czerwieni, która w zestawieniu z tą czernią i szarością wygląda jeszcze bardziej czerwono.
Na dodatek skrzydła są zaokrąglone właśnie jak u motyla. Zastanawiacie się, dlaczego pomurnik tak często je rozkłada? (...) Wygląda jak bardzo duży pełzacz, który znakomicie wspina się po drzewach.
Pełzacz w czasie swej wspinaczki opiera się na ogonku. Pomurnik, który wchodzi sobie dość często nawet po pionowych skałach, opiera się, rozpościerając skrzydła. Podobnie jak pełzacz po drzewach pomurnik zwykle wędruje po skale z dołu do góry. Co ciekawe, ten górski ptak ma dziób o bardzo podobnym kształcie jak pełzacz. Jest on długi, cienki i lekko zakrzywiony ku dołowi.
Podobnie jak u pełzacza służy do wyszukiwania owadów, tylko ze w szczelinach skalnych. Pomurniki przemierzają skały, dokładnie je przeszukując, a gdy już są na górze, zlatują na dół.
Ponieważ ptaki te żyją na terenach, gdzie człowiekowi bardzo trudno wleźć, o pomurnikach wiadomo niewiele. Wiemy, ze gniazda budują w niedostępnych szczelinach skalnych i ze miedzy majem a lipcem samica składa w takim wysłanym mchem i porostami gnieździe do pięciu jaj. Prawdopodobnie wysiaduje tylko mama, a młode wykluwają się po mniej więcej 20 dniach. Po blisko miesiącu opuszczają gniazdo" - pisze Wajrak.