Trwa ładowanie...
d88nxkq

Dżihadyści z Iraku nakazali obrzezanie kobiet i dziewczynek z Mosulu

Rebelianci Państwa Islamskiego (daw. Islamskiego Państwa Iraku i Lewantu) nakazali obrzezanie dziewczynek i kobiet mieszkających w Mosulu, na północy Iraku - podaje BBC News, powołując się na przedstawicielkę ONZ.
Share
Islamiści z ISIL
Islamiści z ISILŹródło: AFP, Fot: Welayat Salahuddin
d88nxkq

Fatwa, czyli nakaz religijny z mocą prawa, dżihadystów ma dotyczyć osób w wieku od 11 do 46 lat. - Jesteśmy poruszeni faktem, że wskutek tego nakazu może ucierpieć do czterech milionów kobiet i dziewcząt - powiedziała przedstawicielka ONZ w Iraku Jaqueline Badcock.

Obrzezanie kobiet jest wyjątkowo brutalną praktyką, która na zawsze boleśnie okalecza, a w niektórych wypadkach może zakończyć się śmiercią. Mimo to nadal dokonuje się obrzezań kobiet i dziewczynek w niektórych państwach Afryki i Bliskiego Wschodu.

Według ubiegłorocznego raportu UNICEF-u do 2023 r. obrzezanych może zostać na świecie nawet 30 milionów dziewczynek.

d88nxkq

Ofensywa dżihadystów

Mosul jest drugim największym miastem w Iraku. W czerwcu kontrolę nad miastem przejęli sunnicy bojownicy.

Czytaj również: Irak - porażka, lekcja i wciąż aktualny problem Zachodu.

Na północy i zachodzie Iraku trwa ofensywa dżihadystów, którzy dążą do obalenia rządu w Bagdadzie, a niedawno ogłosili utworzenie kalifatu na zdobytych terenach w Syrii i Iraku.

Organizacje praw człowieka alarmowały, że na terenach kontrolowanych przez Państwo Islamskie dochodzi do masowych porwań i zabójstw (czytaj więcej).

Źródła: BBC News, PAP.

d88nxkq

Podziel się opinią

Share
d88nxkq
d88nxkq
Więcej tematów