Dziewice konsekrowane. Kim są "Żony Chrystusa"?
We czwartek, 8 grudnia odbyła się uroczysta konsekracja kobiet, ślubujących czystość przed Bogiem. Każdego roku liczba dziewic konsekrowanych w Polsce rośnie - w grudniu 2022 roku jest ich już 397. Kto decyduje się na taki krok? Do obowiązków stanu konsekrowanego należy m.in. gorliwa modlitwa.
Stan dziewictwa jest jednym z najstarszych form życia konsekrowanego w chrześcijaństwie. Choć zwyczaj poświęcania czystości Bogu wywodzi się ze starożytności, obecnie jest wyparty przez zgromadzenia zakonne. Przez wiele wieków konsekracji nie dokonywano w ogóle.
Dziewice konsekrowane - kto to?
Definicję dziewic konsekrowanych przedstawia m.in. paragraf 1 kanonu 608. Kodeksu Prawa Kanonicznego. Zgodnie z jego zapisami, jednym ze stanów życia konsekrowanego jest "stan dziewic, które - wyrażając święty zamiar gruntowniejszego naśladowania Chrystusa - są Bogu poświęcone przez biskupa diecezjalnego według zatwierdzonego obrzędu liturgicznego, zostają zaślubione mistycznie Chrystusowi, Synowi Bożemu, i przeznaczone na służbę Kościołowi".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Gwóźdź do trumny. Nie ma szansy". Duchowny o fali apostazji wśród młodych
Stan dziewictwa konsekrowanego jest znany w chrześcijaństwie od jego początków. Już w II w. w przekazach i dziełach pojawiały się zapisy o tej szczególnej formie posługi Bogu. W ciągu wieków konsekracja ustąpiła miejsca zgromadzeniom zakonnym - nigdy nie została jednak całkowicie zapomniana i zaniechana. Sytuację zmienił nieco Sobór Laterański II, który odbywał się w połowie XII wieku. Na mocy jego dekretów zaprzestano udzielania konsekracji kobietom, żyjącym poza stanem zakonnym. Odrodzenie dziewictwa konsekrowanego w Kościele nastąpiło dopiero w XX wieku - od czasu Soboru Watykańskiego II.
Dziewice konsekrowane - wymagania
Dziewicą konsekrowaną może zostać kobieta po 25. roku życia, która nigdy nie zawarła małżeństwa oraz nie żyła jawnie w stanie nieczystości. Jak wskazuje wydana przez Kongregację ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego instrukcja Ecclesiae Sponsae Imago, "danie świadectwa o dziewiczej, oblubieńczej i płodnej miłości Kościoła do Chrystusa nie poddaje się redukcji do czysto fizycznego symbolu integralności ciała. Jakkolwiek zachowanie całkowitej wstrzemięźliwości cielesnej lub praktykowanie czystości we wzorcowy sposób są istotnym elementem przy rozeznaniu tego powołania, to nie stanowią jednak warunków, bez wypełnienia których zgoda na konsekrację nie jest możliwa".
Jak zostać dziewicą konsekrowaną?
Aby wstąpić w stan konsekrowany, należy posiadać odpowiedni życiorys, uzyskać pozytywną opinię od proboszcza parafii, do której się przynależy, a także zwrócić się z odpowiednim wnioskiem do biskupa diecezjalnego. Kandydatka nie musi mieć ukończonych studiów teologicznych. Nie jest wymagana również przynależność do wspólnot kościelnych - chociaż wielu duchownych podkreśla, że osoby konsekrowane powinny być bardziej zaangażowane w życie kościoła lokalnego.
Dziewice konsekrowane. Obowiązki
Kobieta zawierzająca swoją czystość Bogu powinna świadczyć o swojej wierze. Do jej obowiązków należy m.in. apostolstwo, czyli głoszenie Ewangelii oraz szerzenie nauk Kościoła, modlitwa, pokuta oraz dzieła miłosierdzia. Dziewice konsekrowane muszą żyć w czystości, całkowicie oddać się Bogu i Chrystusowi oraz gorliwiej niż pozostali wierni uczestniczyć w życiu wspólnoty. Kobiety należące do tego stanu często podejmują się pomocy charytatywnej. Dziewice konsekrowane mogą, choć nie muszą, żyć wspólnie - najczęściej wybierają indywidualny żywot, poświęcając się wspólnocie lokalnej.
Dziewice konsekrowane w Polsce
Najwięcej dziewic konsekrowanych w Polsce żyje w diecezji krakowskiej - razem z trzema, poświęconymi na początku grudnia 2022, jest ich 57. Niemal 40 kobiet zawierzyło swoją czystość Bogu w diecezji warszawskiej, prawie 30 - w diecezji gdańskiej.
Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie, klikając TUTAJ.