Trwa ładowanie...
d1fnmmr

#dzieńdobryPolsko Jacek Żakowski: to jest ten błąd, który popełnili Amerykanie

- Obaj byli kandydatami antysystemowymi, a to jest niezwykle ważne. Jeżeli obrońcy liberalno-demokratycznego ładu chcą go obronić, muszą się zdecydować na radykalną zmianę wewnątrz tego ładu, żeby ona nie przychodziła z zewnątrz - mówił w programie #dzieńdobryPolsko Jacek Żakowski. - To jest ten błąd, który popełnili Amerykanie, odrzucając Sandersa i wybierając panią Clinton - dodał publicysta, komentując zwycięstwo Alexandra Van der Bellena, nad kandydatem skrajnie prawicowej Partii Wolnościowej Norbertem Hoferem w wyborach prezydenckich w Austrii.

Share
d1fnmmr

- Najprawdopodobniej Sanders wygrałby z Trumpem. Bo był kandydatem akceptującym reguły liberalno-demokratyczne ale nieakceptującym tej linii politycznej, która przez ostatnie dwadzieścia lat była w liberalnych demokracjach obowiązująca - powiedział Żakowski. Jego zdaniem, w Austrii zadziałał efekt Donalda Trumpa, "tylko odpowiedź była lepsza".

Tymczasem, w opinii drugiego gościa programu #dzieńdobryPolsko Bogusława Chraboty, precedens Trumpa, a właściwie precedens Brexitu, spowodował, że "emocje tak mocno zaważyły na referendum brytyjskim, że wygrał Brexit".

- Podobnie było w Stanach Zjednoczonych. Spodziewaliśmy się, że podobnie może być w też Austrii. Okazało się jednak, że nie - stwierdził Chrabota.

oprac.: Marek Grabski

d1fnmmr

Podziel się opinią

Share
d1fnmmr
d1fnmmr
Więcej tematów