Dzień Ziemi 2023. Co można zrobić dla planety?
22 kwietnia wypada Światowy Dzień Ziemi. To największe święto ekologiczne, które jest obchodzone międzynarodowo. Każdego roku wydarzenie to odbywa się pod hasłem przewodnim. W 2023 - podobnie, jak przed rokiem - jest nim "Zainwestuj w naszą planetę".
Międzynarodowy Dzień Ziemi (znany również jako Światowy Dzień Ziemi lub Dzień Ziemi) to święto, którego celem jest zwrócenie uwagi na kwestię ochrony środowiska i postępującego kryzysu klimatycznego oraz zagrożeń, które mogą czekać błękitną planetę.
Światowy Dzień Ziemi. Geneza święta sięga końca XX wieku
Początki Międzynarodowego Dnia Ziemi sięgają lat 60. XX wieku. To okres, w którym w Stanach Zjednoczonych narastać zaczęła świadomość potrzeby zadbania o środowisko naturalne oraz planetę. Dodatkowo, na przełomie dekad doszło do katastrof ekologicznych, które jeszcze bardziej zwróciły uwagę ludności na potrzebę ochrony Ziemi oraz skutków niszczycielskiej działalności człowieka.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Pierwszy w historii Dzień Ziemi był obchodzony w 1970 roku w San Francisco. Z każdym rokiem popularność święta poświęconemu planecie i ekologii wzrastała - obecnie jest ono obchodzone w wielu krajach na świecie. W Polsce Międzynarodowy Dzień Ziemi jest obchodzony od lat 90. XX wieku.
Międzynarodowy Dzień Ziemi. Jak jest obchodzony?
22 kwietnia w wielu krajach jest świętowany w podobny sposób. Na całym świecie odbywają się wówczas przemarsze, debaty i okolicznościowe akcje, których celem jest zwrócenie uwagi na zagrożenia, które przyczyniają się do destrukcji środowiska, a także działań, które mogą wpłynąć na stan planety. Popularnym sposobem obchodzenia Dnia Ziemi jest również akcja sprzątania świata, w której biorą udział mieszkańcy ponad 190 krajów - również w Polsce staje się ona coraz bardziej popularna.
Światowy Dzień Ziemi. Proste sposoby wspierania natury
O Dniu Ziemi obchodzonym w 2023 roku po raz 53. przypomina m.in. Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska. "Ziemia to jedyne miejsce do życia, jakie jest nam dane, dlatego my, jej mieszkańcy, musimy zadbać o to, by była domem także dla przyszłych pokoleń". Instytucja wskazała również, jakie działania mogą przyczynić się do poprawy stanu środowiska. Są nimi m.in.:
- ograniczenie zużycia plastiku
- wspieranie zrównoważonej mody
- przyłączenie się do akcji sprzątania świata
- promocja edukacji klimatycznej.
Eksperci wskazują dodatkowo, że ogromny wpływ na kondycję Ziemi ma codzienne segregowanie śmieci oraz oszczędzanie wody - jak wynika z raportu N-Water i UNESCO, około dwóch miliardów ludzi jest pozbawionych dostępu do wody, a przez jej nadmierną konsumpcję i zmiany klimatyczne, na niedobór narażone są kolejne miliony ludzi, zamieszkujących naszą planetę.
Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie klikając TUTAJ.