Trwa ładowanie...

Dzień Wagarowicza 2019 - sprawdź, czy w pierwszy dzień wiosny uczniowie mogą bezkarnie pójść na wagary?

Dzień Wagarowicza 2019 zbliża się wielkimi krokami. Sprawdź, co to za święto, kiedy wypada i czy w dzień wagarowicza uczniowie mogą bezkarnie pójść na wagary.

Dzień Wagarowicza 2019 - sprawdź, czy w pierwszy dzień wiosny uczniowie mogą bezkarnie pójść na wagary?Źródło: Shutterstock.com
dsz78nr
dsz78nr

Dzień Wagarowicza 2019 – kiedy wypada?

Dzień Wagarowicza to nieoficjalne święto uczniów, które ma stałą datę pokrywającą się z pierwszym dniem kalendarzowej wiosny, czyli 21 marca. W roku 2019 dzień ten wypada w czwartek i chociaż nie jest uznany za formalne święto, dla wielu uczniów stanowi idealny pretekst do opuszczenia szkoły na rzecz odpoczynku na łonie natury. Chcąc zapobiec takiej formie nieusprawiedliwionej nieobecności, wiele szkół organizuje wówczas różnego rodzaju szkolne imprezy, wycieczki, zabawy oraz konkursy edukacyjne. Należy zaznaczyć, że pod pojęciem wagarów rozumiem oczywiście celową i nieuzasadnioną nieobecność ucznia na zajęciach lekcyjnych. Sam określenie „vagari” pochodzi z języka łacińskiego i oznacza „błąkać się”.

Dzień Wagarowicza 21 marca 2019 – czy można bezkarnie pójść na wagary?

Niestety, świętowanie pierwszego dnia wiosny poza szkolnymi murami niesie ze sobą duże ryzyko. Dzień Wagarowicza nie jest formalnie uznawany, a za opuszczenie zajęć lekcyjnych bez usprawiedliwienia uczniów mogą spotkać liczne nieprzyjemności. Rodzice lub opiekunowie mogą zostać wezwani do szkoły na rozmowę wychowawcą, lub dyrekcją, a nauczyciel może obniżyć wagarowiczom ceny z zachowania. Pobyt na spacerze w godzinach lekcyjnych również niesie ze sobą duże ryzyko. Przyłapani przez policję uczniowie, mogą zostać przewiezieni na komisariat, gdzie będą musieli czekać na przyjazd rodziców. Należy zaznaczyć, że w innych krajach Dzień Wagarowicza nie jest tak popularny, jak w Polsce i niektórych regionach Litwy, gdzie młodzież 21 marca również często decyduje się na opuszczenie szkolnych murów. W niektórych państwach ucieczka z zajęć lekcyjnych, gdyż drzwi wejściowe do szkoły są pilnowane, a w miejscach publicznych istnieje zakaz swobodnego przemieszczania się nieletnich, w wyznaczonych godzinach.

dsz78nr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dsz78nr
Więcej tematów