Trwa ładowanie...

Dzień Nauczyciela 2022. Kiedy wypada? Jest wolny od zajęć

Ważnym świętem w październiku jest Dzień Nauczyciela. To święto oświaty oraz szkolnictwa wyższego o długiej tradycji. Uczniowie i rodzice zastanawiają się, czy tego dnia odbywają się zajęcia. Kiedy dokładnie wypada Dzień Nauczyciela i jak jest obchodzony w Polsce?

Dzień Nauczyciela 2022. Kiedy wypada? Dzień Nauczyciela 2022. Kiedy wypada? Źródło: pexels
d3slqnj
d3slqnj

Dzień Nauczyciela, to inaczej Dzień Edukacji Narodowej. W tym dniu szczególna uwaga skupia się na wychowawcach, pedagogach oraz nauczycielach. Uczniowie i rodzice składają im życzenia i wyrażają wdzięczność za kształcenie młodego pokolenia oraz przygotowanie uczniów do ważnych egzaminów.

Dzień Nauczyciela 2022. Kiedy wypada?

Dzień Nauczyciela obchodzony jest14 października. W tym roku jest to piątek. To święto pedagogów, pracowników oświaty, a także i uczniów. Tego dnia lekcje nie odbywają się w tradycyjnej formie. W szkołach organizowane są apele, akademie oraz przedstawienia. Zazwyczaj nauczyciele otrzymują od swoich podopiecznych kwiaty i prezenty. W Dniu Edukacji Narodowej wręczane są też odznaczenia i nagrody od Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Dzień Nauczyciela. Czy to dzień wolny od lekcji?

Uczniowie i rodzice często zastanawiają się, czy Dzień Nauczyciela jest wolny od zajęć lekcyjnych. W Karcie Nauczyciela jest zapis: "w dniu rocznicy utworzenia Komisji Edukacji Narodowej, 14 października każdego roku, obchodzony będzie Dzień Edukacji Narodowej. Dzień ten uznaje się za święto wszystkich pracowników oświaty i jest wolny od zajęć lekcyjnych". Jak wynika z artykułu 74. Karty Nauczyciela tego dnia nie odbywają się zajęcia lekcyjne, jednak szkoła ma obowiązek zapewnić uczniom opiekę. O tym, jak mają wyglądać uroczystości i czy 14 października dzieci powinny pojawić się w szkole i jak długo będą trwały uroczystości decyduje dyrektor.

d3slqnj

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

"Czujemy się wystawieni do wiatru". Minister Czarnek unika spotkań z ZNP?

Dzień Nauczyciela. Historia święta

Dzień Nauczyciela jest świętem upamiętniającym powstanie 14 października 1773 roku Komisji Edukacji Narodowej. Początkowo uroczystości obchodzone były 20 listopada. Data została zmieniona na mocy ustawy z dnia 27 kwietnia 1972 roku, nazwaną Kartą praw i obowiązków nauczyciela. Od tego czasu święto obchodzone jest 14 października. Z kolei zmiana nazwy na Dzień Edukacji Narodowej nastąpiła w roku 1982. Związane było to zastąpieniem Karty praw i obowiązków nauczyciela Kartą Nauczyciela. Od tej pory święto obchodzą nie tylko nauczyciele, ale wszyscy pracownicy oświaty.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3slqnj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3slqnj
Więcej tematów