Dzień Kobiet. Jaka jest historia tego święta? Jak obchodzono je w Polsce?
Świat bez kobiet nie mógłby istnieć i warto im dziękować za to, że są. Swoje święto, w którym mężczyźni mogą okazać im wdzięczność za obecność i pracę wykonaną w życiu obchodzą co roku, 8 marca. Trzeba jednak pamiętać, że Dzień Kobiet nie wziął się z przypadku. Sprawdzamy historię tego święta.
Dzień Kobiet - historia święta na świecie
Za pierwowzór Dnia Kobiet przyjąć można obchodzone w starożytnym Rzymie Matronalia. Przypadały na pierwszy tydzień marca. Związane były z początkiem nowego roku, macierzyństwem i płodnością. Z okazji tego święta mężowie obdarowywali swoje żony prezentami i spełniali ich życzenia.
Początki Międzynarodowego Dnia Kobiet wywodzą się z ruchów robotniczych w Ameryce Północnej i Europie. Pierwszy raz święto obchodzono 28 lutego 1909 roku w USA. Zostało zapoczątkowane przez Socjalistyczną Partię Ameryki. W ten sposób chciano upamiętnić marsz z 8 marca 1908 roku, kiedy to 15 tysięcy pracownic nowojorskich zakładów odzieżowych domagało się nadania im praw politycznych i ekonomicznych dla kobiet.
W kolejnych latach coraz więcej krajów obchodziło Dzień Kobiet, m.in. Dania, Austria, Niemcy i Szwajcaria. W czasie I wojny światowej 8 marca 1917 roku kobiety zapoczątkowały rewolucję lutową w Rosji, organizując strajki i protesty pod hasłem “chleb i pokój”. Kilka dni później abdykował car, zorganizowano wybory, a rząd tymczasowy przyznał kobietom prawa wyborcze. Po rewolucji październikowej 1917 roku lider bolszewików Włodzimierz Lenin uznał Dzień Kobiet oficjalnym świętem państwowym. Od 1965 roku 8 marca w ZSRR był dniem wolnym od pracy.
Dzień Kobiet w Polsce
W Polsce śito kobiet było bardzo popularne w okresie komunizmu. W latach 70. do prezentów dołączano kwiaty - początkowo wręczano goździki, później tulipany. W czasach PRL-u 8 marca publikowano portrety kobiet różnych sektorów życia gospodarczego zgodnie z opinią Władysława Gomułki, że "nie ma dziś w Polsce dziedziny, w której kobiety nie odgrywałyby ważnej roli".
W szkołach i zakładach pracy Dzień Kobiet obchodzono obowiązkowo. Była to okazja do uzupełniania braków w zaopatrzeniu, dlatego panie dostawały m.in. rajstopy, ręczniki, ścierki, mydła, kawę.
W dzisiejszych czasach co roku odbywają się manify, czyli demonstracje połączone z happeningiem na rzecz równego traktowania kobiet i mężczyzn. Kobiety wciąż są obdarowywane kwiatami i słodyczami.