Trwa ładowanie...

Dzieci, które najwięcej palą marihuany w Europie

Czeskie dzieci w wieku do 16 lat palą najwięcej marihuany w całej Unii Europejskiej - poinformowały media w Pradze, powołując się na badania na temat narkomanii i alkoholizmu w europejskich szkołach.

Dzieci, które najwięcej palą marihuany w EuropieŹródło: Thinkstockphotos
d2hcg0i
d2hcg0i

Studium jest rezultatem powtarzanego co cztery lata Europejskiego Programu Badań Ankietowych w Szkołach (ESPAD). Badano m.in., jak bardzo rozpowszechnione są wśród dzieci alkohol, papierosy i narkotyki, jaka jest ich dostępność.

Cytowany przez czeskie radio krajowy koordynator ds. walki z narkotykami Jindrzich Voborzil zauważył, że wyniki to m.in. efekt niedostatecznej wiedzy o marihuanie. - Scena narkotykowa bardzo się zmieniła. Dziś (zażywanie narkotyków) to już nie jest kwestia jakiejś subkultury. To naprawdę powszechne w różnych grupach obywateli. Przypuszczam, że banalizuje się też pewne czynniki ryzyka. W czeskim społeczeństwie istnieje jakiś mit, że te substancje nie niosą ze sobą żadnego ryzyka - podkreślił.

Czechy należą do krajów o najbardziej liberalnym w Europie stosunku do narkotyków. Od stycznia 2010 roku - zgodnie z czeskim prawem - posiadanie małych ilości środków odurzających, w tym zaliczanej do grupy "narkotyków miękkich" marihuany, choć wciąż jest nielegalne, to nie jest już karane.

Marihuana jest najpowszechniejszym nielegalnym narkotykiem w Republice Czeskiej. Według wcześniejszych sondaży próbowała jej ponad połowa ludzi w wieku od 15 do 34 lat, a w 2010 roku zażywało ją 15% dorosłych.

Parlament oraz rząd Czech prowadzą prace mające na celu legalizację marihuany w celach leczniczych. Leki wytwarzane z tego narkotyku mają pomóc chorym na stwardnienie rozsiane, chorobę Parkinsona, raka oraz AIDS.

d2hcg0i
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2hcg0i
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj