Trwa ładowanie...
d3b8k9r
d3b8k9r

Dzieci, które dostają klapsy mają niższe IQ

Dzieci, które dostają klapsy rozwijają się wolniej i mają niższe IQ - dowodzą najnowsze badania, o których informuje serwis EurekAlert.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d3b8k9r

Prof. Murray Straus z Uniwersytetu New Hampshire zmierzył iloraz inteligencji 806 amerykańskich dzieci w wieku od 2 do 4 lat oraz 704 dzieci w wieku od 5 do 6 lat. Takie same badania powtórzył po upływie czterech lat.

Okazało się, że maluchy, które w wieku 2 - 4 lat dostawały klapsy miały po 4 latach o 5 punktów niższe IQ niż dzieci, które klapsów nie dostawały. - Znaczenie ma także to, jak często dzieci dostają lanie. Im więcej klapsów, tym wolniejszy jest rozwój umysłowy dziecka - mówi prof. Straus.

Jak twierdzi prof. Straus, kary cielesne bywają przyczyną chronicznego stresu u dzieci, które doświadczają ich trzy razy w tygodniu lub częściej. W wielu przypadkach ciągnie się to nawet latami. Badania wykazały, że skutki takiego stresu można porównać ze stresem pourazowym, a związek kar cielesnych z ilorazem inteligencji najbardziej widoczny jest u nastolatków, których rodzice nie zaprzestali ich stosowania.

Co więcej, naukowiec zauważył, że średni iloraz inteligencji społeczeństwa jest niższy w tych krajach, gdzie częściej stosuje się kary cielesne wobec dzieci.

d3b8k9r

Podziel się opinią

Share

d3b8k9r

d3b8k9r
Więcej tematów