Działo się w środę w nocy. Tunezja wydała wyrok. Kara śmierci
Wydarzyło się, gdy spałeś. Oto co odnotowały światowe agencje w nocy z wtorku na środę.
Tunezyjski sąd skazał cztery osoby na karę śmierci i dwie osoby na karę dożywotniego więzienia za udział w zabójstwie znanego polityka Szukriego Balida w 2013 roku
oprac. PJM
27.03.2024 | aktual.: 27.03.2024 07:47
- Tunezja skazuje 4 osoby na śmierć za zabójstwo polityka. Tunezyjski sąd skazał cztery osoby na karę śmierci i dwie osoby na karę dożywotniego więzienia za udział w zabójstwie znanego polityka Szukriego Balida w 2013 roku - podaje Agencja Reutera. Balid był liderem partii Ruch Demokratycznych Patriotów. Polityk zaciekle krytykował rządzącą wówczas islamistyczną Partię Odrodzenia, twierdząc, że ta przymyka oko na przemoc ekstremistów wobec świeckich. Został zastrzelony w swoim samochodzie 6 lutego 2013 roku.
- Stany Zjednoczone i Korea Południowa utworzyły specjalną grupę zadaniową. Waszyngton i Seul uruchomiły w tym tygodniu nową grupę zadaniową mającą na celu uniemożliwienie Korei Północnej pozyskiwania nielegalnej ropy naftowej - podaje Agencja Reutera. Pierwsze spotkanie Enhanced Disruption Task Force (EDTF) odbyło się we wtorek w Waszyngtonie. Ponad 30 urzędników obu stron omówiło kwestię dostarczania przez Rosję rafinowanej ropy naftowej do Korei Północnej. - Ropa naftowa jest niezbędnym zasobem dla rozwoju nuklearnego i rakietowego Korei Północnej oraz jej postawy militarnej - oświadczyło Ministerstwo Spraw Zagranicznych Korei Południowej. Zgodnie z ograniczeniami nałożonymi przez Radę Bezpieczeństwa ONZ Pjongjang jest ograniczony do importu 4 milionów baryłek ropy naftowej i 500 tys. baryłek produktów rafinowanych rocznie.
- Katastrofa w Baltimore. Zakończyła się akcja ratunkowa w pobliżu zawalonego mostu w Baltimore. Sześć poszukiwanych osób uznano za zmarłe. We wtorek wieczorem, po zmroku akcja stała się zbyt niebezpieczna dla nurków, którzy pływali między tonami stalowej konstrukcji mostu - wyjaśnił płk Roland L. Butler Jr., rzecznik policji stanu Maryland. Według ratowników, po uderzeniu kontenerowca w podporę mostu, w wodzie znalazło się osiem osób. Dwie z nich udało się szybko wyłowić. Jedna z nich trafiła do szpitala. Druga, jak się okazało, nie odniosła żadnych obrażeń. Po wielu godzinach poszukiwań ratownicy przyznali, że nie ma szans na odnalezienie pozostałych sześciu osób żywych. W środę rano poszukiwania mają zostać wznowione. Służby nie ukrywają jednak, że będą szukać ciał.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
- "Ukraiński trop"? Łukaszenka burzy teorię Putina. Kremlowska propaganda chce za wszelką cenę obciążyć zamachem na Crocus City Hall w Krasnogorsku Ukrainę. Putin przyznał, co prawda, że atak przeprowadzili "radykalni islamiści", ale nadal sugeruje, że mieli oni związek z Kijowem, bo uciekali w stronę ukraińskiej granicy. Teorię tę burzy jednak prezydent Białorusi. - Schwytani przez rosyjskie władze sprawcy piątkowego ataku terrorystycznego pod Moskwą początkowo chcieli uciec na Białoruś, nie na Ukrainę - powiedział we wtorek Łukaszenka. Dodał, że białoruskie i rosyjskie służby koordynowały swoje działania, gdy podejrzani uciekali autem na południowy zachód od Moskwy, w kierunku graniczącego zarówno z Białorusią, jak i Ukrainą obwodu briańskiego.
- Skandal w British Museum. Bezcenne artefakty sprzedane w sieci. British Museum złożyło pozew przeciw swojemu pracownikowi Peterowi Higgsowi. Sprawa dotyczy skandalu, który wybuchł w sierpniu ubiegłego roku. Ujawniono wówczas, że z muzeum zniknęło lub zostało uszkodzonych 1800 artefaktów. Wśród nich były starożytne monety, biżuteria i klejnoty. Higgs został zwolniony z pracy w lipcu 2023 r., kiedy sprawa wyszła na jaw. Sędzia Heather Williams nakazała we wtorek Higgsowi ujawnić wszystkie informacje na temat tych przedmiotów. Zażądała też wydania danych kont byłego kuratora w serwisie aukcyjnym eBay i systemie płatności PayPal, którymi - według muzeum - miał się posługiwać do sprzedawania zabytków w internecie.
Źródło: Reuters, WP Wiadomości