Działo się w poniedziałek w nocy. Korea Północna ma nową broń
Wydarzyło się, gdy spałeś. Oto, co odnotowały światowe agencje w nocy z niedzieli na poniedziałek.
- Korea Północna wystrzeliła pocisk hipersoniczny na paliwo stałe - donosi Associated Press powołując się na północnokoreańską agencję. W poniedziałek poinformowano o tekście nowego pocisku średniego zasięgu na paliwo stałe, posiadającego hipersoniczną głowicę bojową. Korean Central News Agency podała, że niedzielny start miał na celu zweryfikowanie niezawodności silnika i zdolności manewrowych. Północnokoreańska agencja określiła test jako udany, ale nie podała szczegółów lotu. AP twierdzi, że dążeniem Pjongjangu jest stworzenie potężnej i trudnej do wykrycia broni, która ma posłużyć do uderzania w bazy USA rozlokowane w regionie. Seul przekazał, że pocisk przeleciał około 1000 kilometrów i wylądował na wodach między Półwyspem Koreańskim a Japonią.
- USA zestrzeliły kolejny przeciwokrętowy pocisk manewrujący na Morzu Czerwonym – podaje agencja Reutera. Amerykański samolot myśliwski zestrzelił przeciwokrętowy pocisk manewrujący wystrzelony z obszarów Jemenu kontrolowanych przez rebeliantów Huti. Wojsko USA poinformowało, że pocisk wystrzelono w niedzielę w kierunku amerykańskiego niszczyciela operującego na Morzu Czerwonym. Zgodnie z oświadczeniem Centralnego Dowództwa USA opublikowanym na platformie X (dawniej Twitter) nie odnotowano żadnych obrażeń ani szkód.
- Wielka Brytania zaangażuje 20 tys. żołnierzy do służby w całej Europie w ramach głównych ćwiczeń NATO - podaje Reuter. W manewrach wezmą również udział brytyjskie okręty wojenne i myśliwce. 16 tysięcy żołnierzy armii brytyjskiej ma od lutego do czerwca stacjonować w Europie Wschodniej. "Mogę dziś ogłosić, że Wielka Brytania wyśle około 20 tys. żołnierzy, żeby wzięli udział w jednym z największych wojskowych rozmieszczeń NATO od zakończenia zimnej wojny" - oświadczył brytyjski sekretarz obrony Grant Shapps we fragmentach przemówienia opublikowanych przez ministerstwo obrony.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Przełomowe odkrycie w Strefie Gazy. Oto najdłuższy tunel Hamasu
- Chiny wezwały do zorganizowania dużej, autorytatywnej konferencji pokojowej w sprawie wojny w Strefie Gazy - donosi Reuter. "Chiny wzywają do zwołania większej, bardziej autorytatywnej i skuteczniejszej międzynarodowej konferencji pokojowej, sformułowania konkretnego harmonogramu i mapy drogowej dla wdrożenia rozwiązania dwupaństwowego oraz wsparcia dla szybkiego wznowienia izraelsko-palestyńskich rozmów pokojowych" - powiedział chiński minister spraw zagranicznych, Wang Yi, po spotkaniu ze swoim egipskim odpowiednikiem w Kairze. Chiński polityk podkreślił, że społeczność międzynarodowa powinna uważniej wsłuchiwać się w uzasadnione obawy na Bliskim Wschodzie.
- Nikaragua wypuściła z więzienia biskupa Rolando Álvareza i 18 innych księży - podaje Associated Press. Duchowni mają zostać przekazani władzom Watykanu. Biskup Rolando Álvarez i inni kapłani zostali uwięzieni ponad rok temu w wyniku represji stosowanych przez prezydenta Daniela Ortegę, który walczy z opozycją i kościołem katolickim. Ortega oskarżył ich o wspieranie masowych protestów obywatelskich w 2018 roku. Według polityka demonstracje były spiskiem mającym na celu pozbawienie go władzy. Rząd Nikaragui oświadczył w niedzielę, że decyzja o uwolnieniu duchownych zapadła na skutek negocjacji prowadzonych z Watykanem.
Źródło: Reuters, AP