Działo się w nocy. Kim wydał rozkaz. Koreańczycy do Donbasu
Prezentujemy zestawienie wydarzeń z minionej nocy. Zebraliśmy kilka najważniejszych.
Kim Dzong Un
oprac. Karina Strzelińska
03.02.2023 | aktual.: 03.02.2023 08:24
Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie, klikając TUTAJ
- Kim Dzong Un nakazał kilku północnokoreańskim firmom handlowym w Rosji oddelegować personel, który zostanie zadysponowany na tereny wschodniej Ukrainy. Pjongjang chce w ten sposób wesprzeć logistycznie Kreml, pomóc przy odbudowie zniszczeń wojennych - informuje serwis Daily NK. Przedsiębiorstwa, które otrzymały polecenie są powiązane z agencjami wojskowymi lub bezpieczeństwa publicznego, co może sugerować, że do Ukrainy nie trafią cywile, a żołnierze lub personel policyjny.
- Chiński balon szpiegowski od kilku dni krąży w przestrzeni powietrznej USA - poinformowali w czwartek amerykańscy urzędnicy obrony. - Przemieszcza się obecnie na wysokości znacznie powyżej komercyjnego ruchu lotniczego i nie stanowi militarnego ani fizycznego zagrożenia dla ludzi na ziemi - poinformował rzecznik Pentagonu generał Patrick Ryder cytowany w Reuters. Dowódcy wojskowi rozważali zestrzelenie obiektu nad Montaną za pomocą myśliwców F-22, ostatecznie zrezygnowali z tego planu.
- W czwartek wieczorem w Recklinghausen doszło do tragicznego zdarzenia - pociąg towarowy potrącił dwoje dzieci. Według doniesień "Bild" zginął 10-letni chłopiec, a jego 9-letni kolega trafił do szpitala w ciężkim stanie. - To okropne. Dzieci i pociąg, w tak młodym wieku to po prostu okropne, co się tutaj wydarzyło. Możemy tylko wierzyć, że ich rodzice będą mieli siłę, by przezwyciężyć to wielkie nieszczęście - powiedział minister spraw wewnętrznych Nadrenii Północnej-Westfalii Herbert Reul, który przybył na miejsce wypadku.
- Administracja prezydenta Joe Bidena wyraziła zgodę na sprzedaż myśliwców F-16 Turcji, ale finalizację kontraktu o wartości ok. 20 mld euro zablokował Kongres USA. "Kiedy protokoły akcesyjne do NATO (Szwecji i Finlandii - przyp. red.) zostaną ratyfikowane przez Turcję, Kongres może rozważyć sprzedaż Ankarze, ale niepowodzenie w tej sprawie stawia pod znakiem zapytania całą transakcję" - uzasadniła ponadpartyjna grupa amerykańskich senatorów cytowana w Reuters.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
- Szef chińskiej dyplomacji Qin Gang spotkał się w czwartek ze swoim japońskim odpowiednikiem Yoshimasa Hayashi - rozmawiali m.in. o spornych wyspach na Morzu Wschodniochińskim. Qin wskazał, że ma nadzieję, że Tokio powstrzyma "prawicowe" prowokacje w tym rejonie. Hayashi wyraził "poważne zaniepokojenie" aktywnością Chin wokół wysp, a także "działalnością wojskową kraju w pobliżu Japonii". Oba kraje roszczą sobie prawo do wysp na Morzu, są to punkty sporne w ich stosunkach dwustronnych - informuje Reuters.
- Rząd w Berlinie prowadzi rozmowy ws. odkupienia 15 samobieżnych dział Gepard od Kataru, by dostarczyć je Ukrainie - podała w piątek "Süddeutsche Zeitung". Doha zakupiła czołgi, by zabezpieczyć stadiony podczas mundialu. - Gepardy świetnie sprawdziły się na wojnie w Ukrainie. Jeśli uda nam się je uzyskać, z pewnością pomoże to Ukraińcom - wskazał minister obrony Niemiec Boris Pistorius.