Działo się, gdy spałeś. "Wielka lekcja" dla Chin
Prezentujemy zestawienie wydarzeń z minionej nocy. Zebraliśmy kilka najważniejszych.
Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie, klikając TUTAJ
- Minister obrony Tajwanu powiedział, że Pekin uważnie obserwuje przebieg wojny w Ukrainie i wyciąga wnioski m.in. z błędów Rosjan. W przypadku inwazji na Tajwan Chiny "na pewno będą chciały szybko i skutecznie zaatakować". - Wojna rosyjsko-ukraińska przyniosła im wielką lekcję - stwierdził Chiu Kuo-cheng.
- Amerykańscy i południowokoreańscy urzędnicy wzięli udział w tzw. Table Top Exercise (ćwiczenia studyjne prowadzone metodą dyskusji), które polegają m.in. na opracowaniu strategii w razie użycia przez Pjongjang broni nuklearnej - informuje Reuters. To ósme spotkanie Komitetu ds. Strategii Odstraszania Waszyngtonu i Seulu znane, jako DSC TTX, i pierwsze od kiedy w ubiegłym roku postanowiono organizować coroczne ćwiczenia. - Delegacje USA i Korei Południowej skupiły się w dyskusji na temat odstraszania Sojuszu w celu utrzymania pokoju i stabilności na Półwyspie Koreańskim oraz potencjalnych możliwości reagowania na użycie broni jądrowej przez KRLD - podkreślono w oficjalnym oświadczeniu.
- W przeddzień pierwszej rocznicy brutalnej rosyjskiej inwazji w Ukrainie Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych przyjęło rezolucję: "Zasady Karty Narodów Zjednoczonych leżące u podstaw wszechstronnego, sprawiedliwego i trwałego pokoju na Ukrainie". "Ta rezolucja jest potężnym sygnałem niesłabnącego światowego poparcia Ukrainy" - napisał na Twitterze Wołodymyr Zełenski. Dokument wzywa Rosję do wycofania wojsk z terytorium sąsiedniego kraju i zakończenia działań wojennych. 141 państw zagłosowało "za" jego przyjęciem, 32 się wstrzymało (w tym Chiny - przyp. red.), siedem było przeciw (Rosja, Białoruś, Korea Północna, Erytrea, Mali, Nikaragua i Syria - przyp. red.).
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
O obrazkach z Buczy trudno zapomnieć. "Tutaj było wiadomo, że strzelano do cywilów"
- Stany Zjednoczone przekazują Kijowowi nowy pakiet wsparcia obronnego o wartości 2 miliardów dolarów. - Będziemy wciąż zwracać uwagę na to, co jest konieczne i upewniać się, że to dostarczamy, że Ukraina ma to, czego potrzebuje, by odnieść sukces na polu walki - powiedział doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA Jake Sullivan cytowany w Reuters. Jednocześnie wskazał też, że kraje należące do G7 ogłoszą w piątek nowy pakiet sankcji, który obejmie przede wszystkim państwa wspierające Rosję.
- Chiny wezwały do zakończenia konfliktu w Ukrainie. "Wojna nie przynosi korzyści nikomu. Wszystkie strony muszą zachować rozsądek i powściągliwość, unikać podsycania ognia i zaostrzania napięć oraz zapobiegać dalszemu pogłębianiu się kryzysu, a nawet jego wymknięciu się spod kontroli" - napisano w oświadczeniu MSZ w Pekinie. Ukraina wskazała, że takie stanowisko to "dobry znak".
- Australijski rząd ogłosił, że wyśle Kijowowi więcej dronów, by wspomóc kraj w walce z wojskami Putina. Canberra zdecydowała też, że nałoży nowe sankcje na 90 Rosjan i 40 podmiotów związanych z Kremlem. - Niezmiennie jesteśmy po stronie Ukrainy - podkreślił premier Anthony Albanese. - (Bezzałogowce - przyp. red.) zapewniają Siłom Zbrojnym Ukrainy zdolność wywiadowczą, obserwacyjną i rozpoznawczą na polu bitwy - dodał.