Trwa ładowanie...

Pociąg z Krymu do Petersburga nagle się zatrzymał. Wysadzili tory [RELACJA NA ŻYWO]

Czwartek to 365. dzień inwazji na Ukrainę. Trudny dzień dla Rosjan. Najpierw seria wybuchów w okupowanym Mariupolu, w miejscach rozmieszczenia rosyjskich żołnierzy. Wieczorem ukraiński sztab generalny poinformował, że zniszczono trzy miejsca koncentracji rosyjskich sił i "inny ważny obiekt wroga". Chwilę później stanęły pociągi jadące do Symferopola na okupowanym Krymie. Partyzanci wysadzili fragment linii kolejowej. Śledź relację na żywo Wirtualnej Polski.

Pociąg z Krymu do Petersburga nagle się zatrzymał. Wysadzili tory Pociąg z Krymu do Petersburga nagle się zatrzymał. Wysadzili tory Źródło: PAP, fot: ANATOLY MALTSEV
d8ekfkf
d8ekfkf
  • Od początku agresji Rosja przeprowadziła prawie 5 tysięcy ostrzałów rakietowych i 3,5 tysiąca ostrzałów lotniczych na obiekty na terytorium Ukrainy - poinformował przedstawiciel ukraińskiego sztabu generalnego gen. Ołeksij Hromow
Trwa łączenie
22:01, 23.02.2023

Dyplomaci akredytowani w Polsce, przedstawiciele Komisji Europejskiej i NATO oraz polskiego MSZ podczas czwartkowego spotkania w ambasadzie Ukrainy wyrazili poparcie dla walki Ukraińców z rosyjskim agresorem.

"W przeddzień rocznicy pełnowymiarowej inwazji rosji na Ukrainę, Przedstawiciele Komisji Europejskiej, MSZ Rzeczypospolitej Polskiej, Ambasadorowie, Zastępcy Szefów Misji UE, NATO, krajów kandydujących do UE i innych zaprzyjaźnionych państw zebrali się w Ambasadzie Ukrainy w Warszawie, aby zademonstrować swoje niesłabnące poparcie dla Ukrainy" – przekazała PAP ambasada Ukrainy.

W komunikacie poinformowano, że "dyplomaci podkreślili potrzebę dalszego wsparcia Ukrainy w wojnie rozpętanej przez federację rosyjską".

21:49, 23.02.2023

Za przyjęciem rezolucji oddano 141 głosów. 7 głosów było przeciw,  32 państwa wstrzymały się od głosy. Do przyjęcia rezolucji potrzebna była większość 2/3 głosów.

21:44, 23.02.2023

W czwartek podczas obrad  11. Nadzwyczajnej Sesji Specjalnej Zgromadzenia Ogólnego ONZ przyjęto rezolucję w sprawie warunków leżących u podstaw sprawiedliwego i trwałego pokoju na Ukrainie. 

21:36, 23.02.2023

Były brytyjski premier Boris Johnson wezwał w czwartek obecny rząd, by Wielka Brytania stała się był pierwszym krajem, który przekaże Ukrainie samoloty bojowe.  

- To, czego chcą Ukraińcy to F-16. Tak się składa, że nie mamy F-16, ale mamy Typhoony. Myślę, że jest argument za tym, aby Wielka Brytania przełamała lody i dała im kilka Typhoonów. Jeśli chodzi o szkolenie ludzi w zakresie obsługi tych maszyn - możemy to zrobić - powiedział Johnson w wywiadzie udzielonym stacji Sky News z okazji przypadającej w piątek rocznicy rosyjskiej napaści na Ukrainę. Johnson był wówczas premierem Wielkiej Brytanii.

Zasugerował, że jego zdaniem Ukraińcy używaliby myśliwców tylko do obrony swojego kraju, a nie do ataków na terytorium Rosji, czego obawiają się niektórzy zachodni przywódcy, i powiedział, że "nie ma wątpliwości", iż Ukraina będzie w stanie odzyskać okupowane terytoria, jeśli miałaby samoloty, o które prosi.

21:34, 23.02.2023

Rząd Włoch zdecydował o przeznaczeniu 360 milionów euro na dalszą pomoc dla uchodźców wojennych z Ukrainy - poinformowano po czwartkowym posiedzeniu gabinetu premier Giorgii Meloni. Tym samym kwota wyasygnowana w ciągu prawie roku na ten cel przekroczyła miliard euro.

Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę do Włoch przybyło ponad 170 tysięcy uchodźców.

21:22, 23.02.2023

Polski honor zawsze będzie wśród podstawowych źródeł siły dla całej Europy. Wspólnie musimy skierować całość tej siły na pokonanie rosyjskiej tyranii. I niech tak się stanie, razem zwyciężymy - napisał w liście do uczestników czwartkowego koncertu "Solidarni z Ukrainą" prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Koncert, organizowany w przededniu rocznicy pełnoskalowej napaści Rosji na Ukrainę, odbywa się w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej w Warszawie.

21:15, 23.02.2023

Premier Szwecji Ulf Kristersson zapowiedział w czwartek przekazanie Ukrainie czołgów Leopard lub części zamiennych do nich. Według mediów szczegóły jedenastego pakietu pomocy wojskowej mają zostać przedstawione jeszcze w tym tygodniu.

"Nie muszą to być czołgi, ale mogą, niczego nie wykluczam" - oświadczył Kristersson podczas debaty w parlamencie. Wysłania Leopardów domagały się najważniejsze partie zarówno prawicowej koalicji rządzącej, jak i lewicowej opozycji.

21:07, 23.02.2023

W przeddzień rocznicy rozpoczęcia pełnowymiarowej agresji przeciwko Ukrainie Rosja przeprowadziła ataki hakerskie na ukraińskie strony rządowe - poinformowała w czwartek ukraińska państwowa służba łączności specjalnej.

W czwartek wykryto atak na szereg zasobów internetowych ukraińskich organów władzy państwowej i lokalnej - napisała służba w komunikacie. Wskutek ataku zmodyfikowana została treść kilku stron.

Incydent nie spowodował istotnego zaburzenia pracy systemów i nie wpłynął na funkcjonowanie organów władzy - zapewniono. Działanie większości stron już przywrócono.

20:42, 23.02.2023

Wcześniej tego dnia Dowództwo Operacyjne "Północ" poinformowało o tym, że wywiad zarejestrował przemieszczanie się kolumny sprzętu bez oznaczeń i ze składem osobowym w umundurowaniu mającym przypominać barwami mundury Sił Zbrojnych Ukrainy. Kolumnę zauważono w pobliżu granicy z obwodem czernihowskim. Dowództwo ostrzegło przed możliwymi prowokacjami. 

20:41, 23.02.2023

Ruchy rosyjskich wojsk przy granicy z obwodem czernihowskim na północy Ukrainy nie mają nic wspólnego z ofensywą - zapewnił w czwartek Ołeksij Daniłow, sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy.

Daniłow poinformował, że tego dnia odbyła się kolejna narada prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego z najwyższymi rangą dowódcami, podczas której omawiano m.in. sytuację na granicach państwa - pisze agencja Interfax-Ukraina.

20:40, 23.02.2023

Nieważne, jak długo to będzie trwało i ile będzie kosztowało, jesteśmy gotowi wspierać Ukrainę zarówno pod względem militarnym, jak i gospodarczym, humanitarnym i dyplomatycznym - powiedziała na poligonie pod Brzegiem Delphine Pronk, przewodnicząca Komitetu Politycznego i Bezpieczeństwa UE. 

20:37, 23.02.2023

Ze zdjęć, które ukazały się na kanale Baza na Telegramie, wynika, żę uszkodzenie linii kolejowej pod Symferopolem jest nieznaczne. Uszkodzona została jedna z szyn.

Baza, Telegram
20:32, 23.02.2023

Rosyjskie agencje potwierdzają informację o uszkodzeniu torów w pobliżu Symferopola. Na miejscu pracują służby, które mają w ciągu kilku godzin "naprawić uszkodzoną linię kolejową". Nie podano jednak przyczyn jej uszkodzenia.


20:25, 23.02.2023
pilne

Na okupowanym przez Rosjan Krymie, w okolicach wsi Postowe w pobliżu Symferopola wysadzono fragment linii kolejowej. Serwis 24tv.ua pisze o "dobrej robocie" partyzantów. Z powodu tego incydentu w polu stanęly trzy pociagi: relacji Sewastopol - Sankt Petersburg ze 166 pasażerami, a także dwa podmiejskie pociągi elektryczne.

20:20, 23.02.2023

"Unia Europejska będzie nadal wspierać Ukrainę pod względem politycznym, gospodarczym, humanitarnym, finansowym i wojskowym, w tym poprzez szybkie skoordynowane udzielanie zamówień przez przemysł europejski. Będziemy również wspierać odbudowę Ukrainy, do czego będziemy dążyć, zgodnie z prawem unijnym i międzynarodowym, zamrożonymi i unieruchomionymi aktywami rosyjskimi. Będziemy dalej zwiększać zbiorową presję na Rosję, aby zakończyła agresywną wojnę. W tym celu przyjmiemy dziesiąty pakiet sankcji i podejmiemy kroki przeciwko tym, którzy próbują obejść unijne środki.

Popieramy pokojową formułę prezydenta Zełenskiego. Wspólnie z naszymi międzynarodowymi partnerami zapewnimy zwycięstwo Ukrainy, przestrzeganie prawa międzynarodowego, przywrócenie pokoju i integralności terytorialnej Ukrainy w jej międzynarodowo uznanych granicach, odbudowę Ukrainy i wymierzenie sprawiedliwości.

Do tego dnia nie spoczniemy" - zapewniono w oświadczeniu członków Rady Europejskiej z okazji rocznicy rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

20:18, 23.02.2023

" Rok temu Rosja Putina rozpoczęła brutalną agresywną wojnę przeciwko Ukrainie.

Naród ukraiński wykazał się niesamowitą siłą w obronie swojej ojczyzny i podstawowych zasad prawa międzynarodowego przed rosyjską agresją. Wykazali się determinacją w obronie demokracji i wolności, odpornością w obliczu trudności i godnością w konfrontacji ze zbrodniami Rosji.

Ukraińcy pokazali światu, że o przyszłości Ukrainy decydują Ukraińcy. Żaden kraj nie ma prawa najeżdżać swojego sąsiada ani naruszać jego suwerenności i integralności terytorialnej. Ta agresja jest zbrodnią przeciwko pokojowi. Narusza Kartę Narodów Zjednoczonych, zasady ONZ i wartości ludzkości. Nie możemy i nie powinniśmy pozostawać bierni wobec takich przestępstw" - czytamy w specjalnym oświadczeniu Rady Europejskiej z okazji rocznicy rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

20:15, 23.02.2023

Prezydent USA Joe Biden spotka się wirtualnie w piątek z innymi przywódcami G7 i prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim „aby kontynuować koordynację naszych wysiłków na rzecz wsparcia Ukrainy i pociągnięcia Rosji do odpowiedzialności za jej wojnę” - ogłosił w czwartek Biały Dom. - Rok temu ta grupa zebrała się zaledwie kilka godzin po tym, jak rosyjskie czołgi wjechały na Ukrainę -powiedziała w czwartek dziennikarzom rzeczniczka prasowa Białego Domu, Karine Jean-Pierre. - Pracowaliśmy razem, aby zapewnić Ukrainie niezbędną pomoc w zakresie bezpieczeństwa, gospodarczą, gospodarczą i budżetową, humanitarną i energetyczną - dodała.  

20:10, 23.02.2023

-  Po wybuchu wojny pokazaliśmy, że Solidarność to nie tylko wspaniała historia, ale że Solidarność żyje w nas. Otworzyliśmy przed naszymi sąsiadami swoje serca i domy. Nie było i nie ma w Polsce obozów dla uchodźców. To dla nas druga fala Solidarności. Solidarność z Ukrainą!  Z Polski, z kraju Solidarności, płynie do całego świata apel: bądźcie solidarni z Ukrainą! Powtarzamy słowa, które Polacy mieli na ustach, walcząc o swoją wolność: nie ma wolności bez Solidarności!  Niech żyje wolna Ukraina! - zakończył swoje orędzie prezydent Andrzej Duda.

20:07, 23.02.2023

-  Historyczna wizyta prezydenta Joe Bidena w Warszawie pokazuje jak ważny jest sojusz polsko–amerykański. Zgadzam się z Prezydentem Joe Bidenem: Polska potrzebuje Ameryki, a Ameryka potrzebuje Polski!  - mówił Duda.

20:06, 23.02.2023

- Polska  jest bezpieczna. Doceniamy obecność wojsk amerykańskich i Sojuszu Północnoatlantyckiego w naszym kraju. Ale swoje bezpieczeństwo opieramy głównie na sile własnej armii, którą konsekwentnie wzmacniamy i modernizujemy - zapewniał prezydent.

20:06, 23.02.2023

-  Wszelkie próby dogadania się z Rosją za plecami Ukrainy są krótkowzroczne i doprowadzą do jeszcze większej tragedii w przyszłości. Nie ma powrotu do tego, co było przed 24 lutego. Nie ma powrotu do bussines as usual z Rosją - mówił Duda.

20:04, 23.02.2023

- Rosja jeszcze nie przegrała, a Ukraina jeszcze nie wygrała - mówił.

20:03, 23.02.2023

-  Zachodni świat jest zjednoczony. Rola NATO wzrosła, a do Sojuszu przystępują kolejne państwa. Europa nareszcie kończy z uzależnieniem od rosyjskiej ropy i gazu. Putin ponosi porażkę - mówił Duda.

20:02, 23.02.2023

- My Polacy, jak mało kto rozumiemy cierpienie Ukraińców - stwierdził Duda. -  Wiemy czym jest wojna, ale nasza historia jest świadectwem, że nawet zbrodnie i prześladowania nie złamią prawdziwego ducha wolności - dodał.

20:01, 23.02.2023

- Szanowni państwo, dokładnie rok temu, zaledwie kilka godzin przed wybuchem wojny byłem w Kijowie. Powiedział mi wówczas, możemy się już więcej nie zobaczyć, będziemy tu walczyć do końca - rozpocząl swoje orędzie prezydent Andrzej Duda.

19:53, 23.02.2023

Mimo że już miesiąc po napaści Rosji na Ukrainę premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej z prezesem Orlenu Danielem Obajtkiem zapowiadał, że Polska zamierza do końca 2022 r. zrezygnować z rosyjskiej ropy, Orlen nadal z niej korzysta. Na 24 lutego, dzień rocznicy wojny w Ukrainie, przełożono konferencję wynikową spółki, na której ogłoszone zostaną zyski firmy. 

19:48, 23.02.2023

Zastępca ambasadora Chin przy ONZ Dai Bing powiedział w czwartek podczas obrad Zgromadzenia Ogólnego ONZ, że rok po rozpoczęciu wojny na Ukrainie „brutalne fakty stanowią wystarczający dowód na to, że wysyłanie broni nie przyniesie pokoju”.

- Dolewanie oliwy do ognia tylko zaostrzy napięcia. Przedłużanie i rozszerzanie się konfliktu sprawi, że zwykli ludzie zapłacą jeszcze wyższą cenę - stwierdził. - Jesteśmy gotowi do dalszego odgrywania konstruktywnej roli w rozwiązaniu kryzysu na Ukrainie i jak najszybszego zaprowadzenia pokoju - zapowiedział.

W czwartek Zgromadzenie Ogólne ONZ ma głosować nad projektem rezolucji wzywającej do "wszechstronnego, sprawiedliwego i trwałego pokoju” i zobowiązującej Rosję do wycofania swoich wojsk z Ukrainy. 

Źródło: WP Wiadomości, PAP, Twitter, Unian, Ukraińska Pravda, Ukrinform, Reuters

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d8ekfkf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Redakcja Wirtualnej Polski
d8ekfkf
Więcej tematów