PolskaDyrektor Lasów Państwowych nie boi się kar finansowych, polecenia KE nie wykona

Dyrektor Lasów Państwowych nie boi się kar finansowych, polecenia KE nie wykona

Dyrektor Lasów Państwowych zapowiedział, że mimo groźby kar finansowych nie wykona polecenia Komisji dotyczącego wycinki w Puszczy Białowieskiej. Polska naruszyła postanowienie wiceprezesa Trybunału Sprawiedliwości UE ws. zakazu wycinki - powiedziała w poniedziałek pełnomocniczka KE Katarzyna Hermann, pokazując obrazy satelitarne i zdjęcia z Puszczy Białowieskiej, które KE otrzymała od przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego.

Dyrektor Lasów Państwowych nie boi się kar finansowych, polecenia KE nie wykona
Źródło zdjęć: © PAP | Tomasz Gzell
Adam Przegaliński

15.09.2017 | aktual.: 15.09.2017 21:13

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Konrad Tomaszewski przemawiał w Warszawie przy okazji odsłonięcia pomnika pierwszego dyrektora Lasów Państwowych - informuje Polskie Radio. Przy okazji nawiązał do bieżących wydarzeń - zwracając się do nieżyjącego dyrektora LP Adama Loreta, zapowiedział, że nie odejdzie od obecnego sposobu gospodarowania lasami w okolicach Białowieży.

- Korzystamy z zasobów leśnych, te zasoby leśne tworzą miejsca pracy, służą człowiekowi - stwierdził obecny na uroczystości minister środowiska Jan Szyszko, podkreślając, że polska polityka leśna powinna być "wzorem dla całej Europy".

Komisja Europejska przesłała do Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu oficjalny wniosek o nałożenie na Polskę kary finansowej za brak wykonania decyzji Trybunału nakazującej wstrzymanie wycinki w Puszczy Białowieskiej. - Wniosek został przesłany Trybunałowi Sprawiedliwości w środę - poinformował rzecznik Komisji Europejskiej Enrico Brivio.

Lasy Państwowe w Puszczy Białowieskiej realizują i będą realizować środki tymczasowe z postanowienia wiceprezesa europejskiego Trybunału Sprawiedliwości z 27 lipca 2017 r. - powiedział w środę dyrektor generalny LP Konrad Tomaszewski, odnosząc się do wysłuchania stron przed trybunałem z 11 września. - Mimo przekonania o słuszności naszych racji, doprowadziliśmy do tego, że aż 45 proc. całej Puszczy Białowieskiej, licząc park narodowy oraz rezerwaty i powierzchnie referencyjne na terenie nadleśnictw, jest wyłączonych z jakichkolwiek działań gospodarczych - podkreślił.

Adam Loret, którego upamiętniono przed budynkiem Lasów Państwowych w Warszawie, jako pierwszy przeprowadził w kraju szczegółową inwentaryzację zasobów leśnych. Zmarł w czasie II wojny światowej. - Adam Loret był leśnikiem i wielkim patriotą zaangażowanym w ochronę polskiej przyrody. To dzięki takim ludziom jak on Polska jest obecnie unikatem pod względem przyrodniczym – powiedział minister Jan Szyszko podczas uroczystości odsłonięcia pomnika.

Źródło: Polskie Radio/IAR/Lasy Państwowe/PAP

Komentarze (1075)