Dyrektor Lasów Państwowych nie boi się kar finansowych, polecenia KE nie wykona
Dyrektor Lasów Państwowych zapowiedział, że mimo groźby kar finansowych nie wykona polecenia Komisji dotyczącego wycinki w Puszczy Białowieskiej. Polska naruszyła postanowienie wiceprezesa Trybunału Sprawiedliwości UE ws. zakazu wycinki - powiedziała w poniedziałek pełnomocniczka KE Katarzyna Hermann, pokazując obrazy satelitarne i zdjęcia z Puszczy Białowieskiej, które KE otrzymała od przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego.
15.09.2017 | aktual.: 15.09.2017 21:13
Konrad Tomaszewski przemawiał w Warszawie przy okazji odsłonięcia pomnika pierwszego dyrektora Lasów Państwowych - informuje Polskie Radio. Przy okazji nawiązał do bieżących wydarzeń - zwracając się do nieżyjącego dyrektora LP Adama Loreta, zapowiedział, że nie odejdzie od obecnego sposobu gospodarowania lasami w okolicach Białowieży.
- Korzystamy z zasobów leśnych, te zasoby leśne tworzą miejsca pracy, służą człowiekowi - stwierdził obecny na uroczystości minister środowiska Jan Szyszko, podkreślając, że polska polityka leśna powinna być "wzorem dla całej Europy".
Komisja Europejska przesłała do Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu oficjalny wniosek o nałożenie na Polskę kary finansowej za brak wykonania decyzji Trybunału nakazującej wstrzymanie wycinki w Puszczy Białowieskiej. - Wniosek został przesłany Trybunałowi Sprawiedliwości w środę - poinformował rzecznik Komisji Europejskiej Enrico Brivio.
Lasy Państwowe w Puszczy Białowieskiej realizują i będą realizować środki tymczasowe z postanowienia wiceprezesa europejskiego Trybunału Sprawiedliwości z 27 lipca 2017 r. - powiedział w środę dyrektor generalny LP Konrad Tomaszewski, odnosząc się do wysłuchania stron przed trybunałem z 11 września. - Mimo przekonania o słuszności naszych racji, doprowadziliśmy do tego, że aż 45 proc. całej Puszczy Białowieskiej, licząc park narodowy oraz rezerwaty i powierzchnie referencyjne na terenie nadleśnictw, jest wyłączonych z jakichkolwiek działań gospodarczych - podkreślił.
Adam Loret, którego upamiętniono przed budynkiem Lasów Państwowych w Warszawie, jako pierwszy przeprowadził w kraju szczegółową inwentaryzację zasobów leśnych. Zmarł w czasie II wojny światowej. - Adam Loret był leśnikiem i wielkim patriotą zaangażowanym w ochronę polskiej przyrody. To dzięki takim ludziom jak on Polska jest obecnie unikatem pod względem przyrodniczym – powiedział minister Jan Szyszko podczas uroczystości odsłonięcia pomnika.
Źródło: Polskie Radio/IAR/Lasy Państwowe/PAP
Przeczytaj też: Strażnik leśny do aktywistów z uśmiechem: ma być ból