Komisja Europejska: polskie władze naruszyły zakaz wycinki w Puszczy Białowieskiej
Komisja Europejska wystąpiła też o nałożenie kar okresowych na Polskę za niewypełnienie postanowienia ws. wstrzymania wycinki. Według ministra środowiska Jana Szyszki Polska zastosowała się do nakazu Trybunału Sprawiedliwości UE.
- Dowód jest jednoznaczny. Rzeczpospolita Polska naruszyła postanowienie wiceprezesa Trybunału (ws. zakazu wycinki) - powiedziała pełnomocniczka KE Katarzyna Hermann, pokazując obrazy satelitarne i zdjęcia z Puszczy Białowieskiej, które KE otrzymała od przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego.
W Luksemburgu, w poniedziałek po godz. 15 rozpoczęło się posiedzenie Trybunału Sprawiedliwości UE ws. zakazu wycinki w Puszczy Białowieskiej. Swoje racje przedstawiła przedstawicielka Komisji Europejskiej. Po jej wystąpieniu głos zabrał Jan Szyszko.
Minister środowiska złożył wniosek o uchyleniu postanowienia o zakazie wycinki w Puszczy Białowieskiej. Jan Szyszło złożył też wniosek o oddalenie skargi Komisji Europejskiej na Polskę w tej sprawie. Zdaniem szefa resortu środowiska wniosek KE jest bezzasadny i "bez podbudowy merytorycznej".
- Podporządkowaliśmy się całkowicie nakazowi wstrzymania wycinki w Puszczy Białowieskiej i prowadzimy działania tylko tam, gdzie służą zapewnieniu bezpieczeństwa publicznego - argumentował Jan Szyszko.
Wniosek Komisji Europejskiej o kary dla Polski
Komisja Europejska wystąpiła do Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu o nałożenie kar okresowych na Polskę za niewypełnienie postanowienia ws. wstrzymania wycinki. Taki wniosek pełnomocniczka KE złożyła po pytaniu wiceprezesa Trybunału, w jaki sposób KE chciałaby spowodować wykonanie postanowienia o wstrzymaniu wycinki.
Początkowo Katarzyna Hermann domagała się doprecyzowania przesłanki "bezpieczeństwa publicznego", na które powołuje się Polska, ale po krótkiej przerwie na konsultacje wstąpiła o nałożenie na Polskę kar okresowych.
Posiedzenie Trybunału Sprawiedliwości UE
Dzisiejsze wysłuchanie dotyczy wyłącznie nakazu zaprzestania wycinki, a nie całego postępowania wobec Polski w sprawie Puszczy Białowieskiej. W poniedziałek nie zapadną żadne decyzje, ale w ciągu kilku najbliższych dni Trybunał Sprawiedliwości UE rozstrzygnie, czy zostanie utrzymana dotychczasowa decyzja.
Pod koniec lipca Trybunał Sprawiedliwości UE podjął decyzję o natychmiastowym wstrzymaniu wycinki w Puszczy Białowieskiej do czasu ogłoszenia ostatecznego wyroku w tej sprawie.
Jednak prac w puszczy nie zaprzestano. Jak argumentuje ministerstwo środowiska, cięcia są niezbędna dla zachowania siedlisk i zapewnienia bezpieczeństwa publicznego. To nie przekonuje też ekologów, którzy w Puszczy Białowieskiej prowadzą protesty polegające m.in na blokadzie harvesterów, czyli kombajnów służących do wycinki drzew. Protestujący przypinają się do maszyn i w ten sposób uniemożliwiają prace w puszczy.