Trwa ładowanie...
d3x8soc

Komisja Europejska: polskie władze naruszyły zakaz wycinki w Puszczy Białowieskiej

Komisja Europejska wystąpiła też o nałożenie kar okresowych na Polskę za niewypełnienie postanowienia ws. wstrzymania wycinki. Według ministra środowiska Jana Szyszki Polska zastosowała się do nakazu Trybunału Sprawiedliwości UE.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
KE uważa, że Polska naruszyła postanowienie Trybunału Sprawiedliwości UE
KE uważa, że Polska naruszyła postanowienie Trybunału Sprawiedliwości UE (WP.PL, Fot: Jarosław Kociszewski)
d3x8soc

- Dowód jest jednoznaczny. Rzeczpospolita Polska naruszyła postanowienie wiceprezesa Trybunału (ws. zakazu wycinki) - powiedziała pełnomocniczka KE Katarzyna Hermann, pokazując obrazy satelitarne i zdjęcia z Puszczy Białowieskiej, które KE otrzymała od przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego.

W Luksemburgu, w poniedziałek po godz. 15 rozpoczęło się posiedzenie Trybunału Sprawiedliwości UE ws. zakazu wycinki w Puszczy Białowieskiej. Swoje racje przedstawiła przedstawicielka Komisji Europejskiej. Po jej wystąpieniu głos zabrał Jan Szyszko.

Minister środowiska złożył wniosek o uchyleniu postanowienia o zakazie wycinki w Puszczy Białowieskiej. Jan Szyszło złożył też wniosek o oddalenie skargi Komisji Europejskiej na Polskę w tej sprawie. Zdaniem szefa resortu środowiska wniosek KE jest bezzasadny i "bez podbudowy merytorycznej".

d3x8soc

- Podporządkowaliśmy się całkowicie nakazowi wstrzymania wycinki w Puszczy Białowieskiej i prowadzimy działania tylko tam, gdzie służą zapewnieniu bezpieczeństwa publicznego - argumentował Jan Szyszko.

Co mieszkańcy sądzą o wycince Puszczy Białowieskiej?

Wniosek Komisji Europejskiej o kary dla Polski

Komisja Europejska wystąpiła do Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu o nałożenie kar okresowych na Polskę za niewypełnienie postanowienia ws. wstrzymania wycinki. Taki wniosek pełnomocniczka KE złożyła po pytaniu wiceprezesa Trybunału, w jaki sposób KE chciałaby spowodować wykonanie postanowienia o wstrzymaniu wycinki.

d3x8soc

Początkowo Katarzyna Hermann domagała się doprecyzowania przesłanki "bezpieczeństwa publicznego", na które powołuje się Polska, ale po krótkiej przerwie na konsultacje wstąpiła o nałożenie na Polskę kar okresowych.

Posiedzenie Trybunału Sprawiedliwości UE

Dzisiejsze wysłuchanie dotyczy wyłącznie nakazu zaprzestania wycinki, a nie całego postępowania wobec Polski w sprawie Puszczy Białowieskiej. W poniedziałek nie zapadną żadne decyzje, ale w ciągu kilku najbliższych dni Trybunał Sprawiedliwości UE rozstrzygnie, czy zostanie utrzymana dotychczasowa decyzja.

d3x8soc

Pod koniec lipca Trybunał Sprawiedliwości UE podjął decyzję o natychmiastowym wstrzymaniu wycinki w Puszczy Białowieskiej do czasu ogłoszenia ostatecznego wyroku w tej sprawie.

Jednak prac w puszczy nie zaprzestano. Jak argumentuje ministerstwo środowiska, cięcia są niezbędna dla zachowania siedlisk i zapewnienia bezpieczeństwa publicznego. To nie przekonuje też ekologów, którzy w Puszczy Białowieskiej prowadzą protesty polegające m.in na blokadzie harvesterów, czyli kombajnów służących do wycinki drzew. Protestujący przypinają się do maszyn i w ten sposób uniemożliwiają prace w puszczy.

d3x8soc

Podziel się opinią

Share

d3x8soc

d3x8soc
Więcej tematów