ycipk-20m5gx

Dymisja szefa SOP. Wniosek leży na biurku prezydenta Dudy

"Wniosek o odwołanie komendanta Służby Ochrony Państwa wpłynął do prezydenta" - poinformował na konferencji szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, Paweł Soloch. Generał brygady Tomasz Miłkowski odszedł we wtorek ze stanowiska.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Zdymisjonowany generał SOP Tomasz Miłkowski
Zdymisjonowany generał SOP Tomasz Miłkowski (East News, Fot: JACEK DOMINSKI/REPORTER)
ycipk-20m5gx

Nieoczekiwana dymisja szefa SOP wywołała szereg podejrzeń. Według dziennikarzy RMF FM, Miłkowski miał zrezygnować ze względu na incydent z kierowcą premiera Mateusza Morawieckiego.

Nowy szef SOP

ycipk-20m5gx

"Dymisja nie wpłynęła na funkcjonowanie formacji" - poinformował szef BBN. Paweł Soloch podkreśla, że wybór następcy Miłkowskiego uzależniona jest od ministra spraw wewnętrznych i premiera. Decyzja ma zostać skonsultowana z prezydentem. Obowiązek ten wynika wprost z ustawy o Służbie Ochrony Państwa.

"Są przepisy, procedury, które to regulują; jest zastępca komendanta, który pełni funkcję szefa, kiedy komendant jest nieobecny. Oczywiście w dłuższej perspektywie służba musi mieć szefa" - mówił na konferencji Soloch.

Medialne doniesienia

Dziennikarze RMF opisują incydent, który według nich wpłynął na dymisję generała brygady. Szofer premiera Mateusza Morawieckiego miał przyjechać wcześnie rano pod dom swojego szefa i przypadkowo włączyć syreny. Nie umiał ich jednak wyłączyć. Zaalarmowani sąsiedzi zgłosili sprawę na policję. Bezradny kierowca miał odjechać z włączonymi kogutami do pobliskiej siedziby jednej ze służby specjalnych. Po wyjściu z pojazdu, auto się zatrzasnęło.

ycipk-20m5gx

Rzecznik prasowy SOP zdementował tę informację. "Powielane przez media informacje o powodach rezygnacji komendanta Służby Ochrony Państwa gen. bryg. Tomasza Miłkowskiego są nieprawdziwe" - poinformował ppłk Bogusław Piórkowski. Dementi składa też Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. "Opisane zdarzenie z udziałem kierowcy SOP nie miało miejsca (...) nieprawdziwe informacje powielane przez media godzą w dobre imię komendanta i w fałszywym świetle przedstawiają powody jego odejścia" - informuje resort.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: Radio ZET

ycipk-20m5gx

Zobacz także: Politycy bezlitośni dla SOP. "Nieudacznicy"

ycipk-20m5gx
ycipk-20m5gx