Dwa lata prezydentury Dudy podzieliło Polaków. Sondaż dla WP
Polacy są podzieleni w ocenie prezydentury Andrzeja Dudy. Po dwóch latach od wyborów więcej jest jednak głosów negatywnych - wynika z sondażu dla Wirtualnej Polski przeprowadzonego na panelu Ariadna.
24 maja minęły dwa lata od wyboru Andrzeja Dudy na prezydenta RP. W 2015 roku pokonał ówczesnego prezydenta Bronisława Komorowskiego. Sprawdziliśmy, jak Polacy oceniają pracę obecnej głowy państwa.
42 proc. Polaków negatywnie ocenia prezydenta Andrzeja Dudę. Pozytywnie mówi o nim 39 proc. badanych.
Prezydenta najbardziej chwalą wyborcy partii z ramienia, której startował. Osoby deklarujące poparcie dla PiS prawie jednogłośnie popierają Andrzeja Dudę. Pozytywnie o nim mówi 94 proc. osób, które swój głos oddałyby na partię Jarosława Kaczyńskiego. Krytykuje go jedynie 2 proc. wyborców tej partii.
Całkowicie odmienne zdanie o prezydencie mają popierający opozycję. 84 proc. wyborców Platformy Obywatelskiej ma negatywne zdanie o Andrzeju Dudzie. Dobrze mówi o nim tylko 13 proc. badanych. Podobnie w przypadku Nowoczesnej - 85 proc. głosów negatywnych, 9 proc. pozytywnych.
Duda dotrzymuje słowa?
Polacy są podzieleni w kwestii, czy Andrzej Duda wywiązuje się z obietnic wyborczych. Głosy są rozłożone. 40 proc. ankietowanych uważa, że nie, a 41 proc. sądzi, że dotrzymuje słowa.
Gdy spojrzymy na preferencje polityczne głosy rozkładają się podobnie, jak w poprzedniej kwestii. Wyborcy PiS są przekonani, że Duda spełnia to, co zapowiedział. PO i Nowoczesna mają odmienne zdanie.
Jakie relacje z PiS?
44 proc. pytanych myśli, że Andrzej Duda ma zbyt bliskie związki z Prawem i Sprawiedliwością. 27 proc. jest zdania, że relacje między prezydentem a jego macierzystą partią są pozytywne, takie jak powinny być.
Co do relacji prezydenta Dudy z PiS, wyborcy tej partii nie są już tak jednogłośni. Duża część z nich nie ma zdania w tej sprawie. Tylko 59 proc. osób deklarujących poparcie dla PiS uważa stosunki Duda-PiS za właściwe. Zdecydowanie krytycznie o relacjach prezydenta z partią rządzącą wypowiadają się osoby popierające opozycję.
Prezydent nie jest w konflikcie z PiS - tak uważa 55 proc. pytanych. Przeciwnego zdania jest jedynie 11 proc. ankietowanych. Większość wyborców wszystkich partii nie widzi żadnego konfliktu między Andrzejem Dudą i Prawem i Sprawiedliwością. A ewentualny konflikt z PiS raczej nie poprawi, ale też nie pogorszy jego notowań.
Duda a Macierewicz
W ankiecie zapytaliśmy także o to, kto zdaniem ankietowanych ma większą władzę w polskich siłach zbrojnych. Więcej osób wskazuje Antoniego Macierewicza, ministra obrony narodowej. Zwierzchnik sił zbrojny Andrzej Duda jest wskazywany przez zaledwie 18 proc. badanych.
Ankietowani uważają jednak, że to Andrzej Duda powinien mieć decydujący głos w polskich siłach zbrojnych. Antoniego Macierewicza popiera w tej sprawie tylko 8 proc. badanych.
Sondaż dla WP
Badanie przeprowadzone dla Wirtualnej Polski na panelu Ariadna w dniach 19 - 22 maja 2017 roku. Próba ogólnopolska osób od 18 lat wzwyż (N=1067). Kwoty dobrane wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku, wykształcenia i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI