Trwa ładowanie...

Duże szare łopaty uratują Ziemię?

W ciągu najbliższych kilku lat mogą się pojawić w dużych miastach sztuczne drzewa. Tysiące takich urządzeń, wyglądających jak duże szare łopaty i wyłapujących z atmosfery dwutlenek węgla, chcą postawić eksperci z Wielkiej Brytanii.

Duże szare łopaty uratują Ziemię?Źródło: AFP, fot: Saeed Khan
d3zmskl

Sztuczne drzewa to szansa na spowolnienie zmian klimatycznych. Zdaniem naukowców z brytyjskiego Związku Inżynierów, w krótkim czasie można by postawić nawet 200 tysięcy takich urządzeń. Usuwałyby one dwutlenek węgla z atmosfery na przykład przy autostradach lub w okolicach elektrowni.

Jeden z autorów projektu - dr Tim Fox podkreśla, że plany są bardzo poważne. - Wyznaczyliśmy klimatyczną mapę drogową na najbliższe 100 lat. Opieramy się na technologiach dostępnych już dziś, toteż nasze urządzenia mogłyby pojawić się już w połowie przyszłej dekady.

Według wstępnego projektu, syntetyczne drzewa wyglądałyby jak duże szare łopaty, co budzi pewne zastrzeżenia estetyczne. Na pytanie ekologów: czy nie lepiej byłoby sadzić tradycyjne zielone rośliny - inżynierowie odpowiadają: jeśli chodzi o wyłapywanie dwutlenku węgla, sztuczne drzewa są znacznie wydajniejsze.

d3zmskl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3zmskl
Więcej tematów