Duda zdecydował. Jest nowy prezes TK
Prezydent Andrzej Duda podjął decyzję w sprawie nowego prezesa Trybunału Konstytucyjnego. Został nim Bogdan Święczkowski.
Prezydent Andrzej Duda powołał nowego prezesa Trybunału Konstytucyjnego. Został nim Bogdan Święczkowski, były prokurator krajowy i bliski współpracownik Zbigniewa Ziobry. Jak poinformował Duda, zgłoszonych kandydatów było dwóch.
- To bardzo ważny moment dla Trybunału Konstytucyjnego - podkreślił prezydent. Jak dodał, decyzja o wyborze Święczkowskiego na urząd nowego prezesa TK zapadła "w czasach politycznych wstrząsów i batalii, które właśnie się toczą, gdzie kwestie praworządności, zgodności z konstytucją, działań instytucji państwa, ale przede wszystkim osób odpowiedzialnych za te instytucje mają fundamentalne znaczenie dla przyszłości RP".
- Potrzebna jest osoba, która nie tylko umie i nie boi się podejmować decyzje, ale ma wielkie doświadczenie zarządcze w instytucjach - dodał Duda.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Tusk odpowiedział Kaczyńskiemu. "Zachowuje się jak taki troll internetowy"
W piątek - jak poinformowała sędzia TK, kierująca jego pracami, Julia Przyłębska - Zgromadzenie Ogólne sędziów TK spośród czterech kandydatów wyłoniło dwóch, których kandydatury trafiły do prezydenta; byli to: Bartłomiej Sochański i Bogdan Święczkowski.
Przyłębska, która jest sędzią TK od grudnia 2015 r., została powołana na prezes Trybunału 21 grudnia 2016 r. przez prezydenta Dudę. Jej kadencja jako sędzi kończy się w poniedziałek, 9 grudnia.
Bliski współpracownik Ziobry prezesem TK
Bogdan Święczkowski, wieloletni współpracownik Ziobry, pełnił kluczowe role w prokuraturze po 2015 roku, gdy Ziobro ponownie objął urząd Ministra Sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego. Ścisłe powiązania personalne oraz zależności hierarchiczne pomiędzy ministrem a prokuratorem krajowym stały się przedmiotem podejrzeń o upolitycznienie prokuratury - organu, który w teorii powinien pozostawać niezależny i wolny od presji partyjnych.
Po reformie prokuratury wprowadzonej przez Zbigniewa Ziobrę wielu dotychczasowych prokuratorów z długoletnim stażem zostało zdegradowanych bądź przeniesionych na mniej eksponowane stanowiska. Jednocześnie pojawiły się awanse dla osób lojalnych wobec nowego kierownictwa. Krytycy zarzucali temu procesowi arbitralność oraz podporządkowanie drogi służbowej czynnikom politycznym, nie zaś kompetencjom merytorycznym.
Wątpliwości wzbudziło również przejście Święczkowskiego do Trybunału Konstytucyjnego. Osoba ściśle związana z władzą wykonawczą, czyli aktywnie uczestnicząca w procesach personalnych prokuratury i bliska ówczesnemu ministrowi sprawiedliwości, jako sędzia Trybunału Konstytucyjnego, miała jeszcze bardziej obniżyć społeczne zaufanie do tego organu. Wybór ten traktowano jako kolejny etap procesu "upolityczniania" instytucji, która powinna stać na straży konstytucyjnego ładu bez względu na bieżące koniunktury polityczne.
Bogdan Roman Święczkowski jest polskim prawnikiem i prokuratorem. W 1994 roku ukończył studia na Wydziale Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, a następnie odbył aplikację prokuratorską w Prokuraturze Rejonowej w Tychach.
W latach 2001-2005 pełnił funkcję prokuratora w Prokuraturze Okręgowej w Katowicach, specjalizując się w zwalczaniu przestępczości zorganizowanej. W 2005 roku rozpoczął pracę w Prokuraturze Krajowej, gdzie zajmował stanowiska zastępcy dyrektora i dyrektora Biura do spraw Przestępczości Zorganizowanej. 13 września 2006 roku został p.o. szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, a 19 października 2006 roku objął stanowisko szefa ABW, które piastował do 2 listopada 2007 roku.
W latach 2015-2016 pełnił funkcję podsekretarza stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości, a od 7 marca 2016 roku do 16 lutego 2022 roku był prokuratorem krajowym i pierwszym zastępcą prokuratora generalnego. W lutym 2022 roku został wybrany na sędziego Trybunału Konstytucyjnego.
Źródło: PAP, WP Wiadomości