Trwa ładowanie...

Prezydent przemówił na Jasnej Górze. Uderzył w plany rządu

Prezydent Andrzej Duda wziął udział w Dożynkach Jasnogórskich w Częstochowie. W trakcie przemówienia nawiązał do toczącego się sporu o nauczanie religii w szkołach. - Kiedy ktoś próbuje nam odebrać religię, odbiera część polskości - mówił prezydent.

Duda na Jasnej Górze. O rolnikach, religii i polskościDuda na Jasnej Górze. O rolnikach, religii i polskościŹródło: PAP, fot: Waldemar Deska
d15a3x4
d15a3x4

Prezydent podziękował za obecność obecnemu i byłym ministrom rolnictwa oceniając, że "to ważne, aby polska wieś stała razem właśnie tutaj, przy ojczyźnie, klęcząc przed wizerunkiem częstochowskim Matki Najświętszej, Czarnej Madonny".

- Niech to będzie też odpowiedź dla tych wszystkich, którzy mówią, że religia nie jest nam potrzebna i że nie trzeba jej uczyć młodych ludzi. To m.in. dzięki niej przetrwaliśmy najtrudniejsze czasy, kiedy w niej właśnie znajdowaliśmy oparcie - zaznaczył, co spotkało się z oklaskami zebranych.

- Kiedy ktoś nam próbuje ją odebrać, to zarazem odbiera nam jakąś ważną, niezbywalną część polskości, której oddać nam nigdy nie wolno - przestrzegł.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo.

"Zlikwidować!", "Ciemność widzę!". Gorące emocje wokół religii w szkołach

Przypomnijmy, że w lipcu MEN zmienił rozporządzenie dotyczące organizację lekcji nauki religii i etyki. Zgodnie z nią dyrektor szkoły będzie mógł połączyć w grupę dzieci z oddziałów lub klas, w których na naukę religii zgłosiło się siedmioro lub więcej uczniów. Rozporządzenie to zaskarżyła do TK I prezes SN Małgorzata Manowska.

d15a3x4

W czwartek prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska poinformowała, że organ przychylił się do wniosku I prezes Sądu Najwyższego i wydał postanowienie zabezpieczające, które zawiesza stosowanie zaskarżonych przepisów do czasu rozstrzygnięcia sprawy.

W piątek resort edukacji opublikował stanowisko w sprawie postanowienia TK, według którego wydane przez Trybunał postanowienie nie wywołuje skutków prawnych. "Rozporządzenie zostało wydane zgodnie z prawem i ma moc powszechnie obowiązującą od dnia 1 września 2024 r." - czytamy w opublikowanym stanowisku.

Prezydent: Rolnicy "żywią i bronią"

- Jesteśmy tutaj także po to, żeby zapewnić, że czuwamy. Wiem, że dzisiaj polski rolnik zadaje sobie wiele pytań, a sercem jego targa niepokój o przyszłość, o rentowność produkcji rolnej, o to, jak dalej będzie wyglądało nasze rolnictwo wobec zmieniających się zasad panujących, także i w Unii Europejskiej, co w oczywisty sposób wpływa także na naszą sytuację - przyznał.

Andrzej Duda mówił również, że dożynki na Jasnej Górze to "niezwykły moment", w którym ludzie polskiej wsi przynoszą plony swojej pracy i dziękują Matce Bożej za opiekę, przychodząc tam, "jak do najważniejszego gospodarstwa, jakim jest to jej gospodarstwo na Jasnej Górze, będące w istocie gospodarstwem całej naszej Rzeczypospolitej".

- Dziękuję, że jesteście tutaj tak, jak nakazuje nasza tradycja, budowana od ponad tysiąca lat, tradycja chrześcijańska, na której oparta jest nasza kultura, nasza codzienność i byt naszego narodu, a także i przetrwanie i istnienie naszego państwa przez wieki, a przede wszystkim narodu - mówił prezydent.

d15a3x4

Podkreślił, że polscy rolnicy "żywią i bronią" - zapewniają obywatelom Rzeczypospolitej bezpieczeństwo żywnościowe i stanowią jeden z filarów polskiej gospodarki. Dodał, że jego obecność na Jasnej Górze, to sposobność, aby podziękować i pomodlić się za polskich rolników, doceniając przy tym ich wkład w stulecia rozwoju Polski.

Nawiązując do 85. rocznicy rozpoczęcia II wojny światowej, ataku Niemiec hitlerowskich na Polskę Andrzej Duda zaznaczył, że wówczas do obrony stanęli też, a może przede wszystkim, ludzie z polskich wsi.

- Tak wtedy, we wrześniu 1939 r., jak i zgodnie z tradycją i tym odwiecznym zawołaniem do obrony Rzeczypospolitej, tak, jak stawali wcześniej w 1920 r. na wezwanie Wincentego Witosa, by bronić Polski przed najazdem sowieckim, tak byli i w gotowości w 39 r. i stanęli, by bronić ojczyzny i walczyli za nią przez cały okres II wojny światowej w oddziałach partyzanckich, na obu frontach - wyliczał.

Zaakcentował, że za ten opór, za przechowanie tradycji polskości, polska wieś zapłaciła horrendalnie wysoką cenę: cenę prześladowań, pacyfikacji, wywózek na roboty do Niemiec, cierpienia.

d15a3x4

Prezydent: Polski rolnik obronił wiarę i ziemię

Przywołując swoje poranne wystąpienie w Wieluniu prezydent wskazał, że wspominał w nim o pacyfikacjach, jakich doświadczyły polskie wsie, z których niektóre do dzisiaj nie zdołały się odbudować, jak mazowieckie Wanaty, Ochotnica Dolna na Podhalu czy Michniów, będący - jak zaznaczył - w istocie pomnikiem martyrologii i walki polskiej wsi, o wolną niepodległą Polskę, uwolnienie się Polski, spod hitlerowskiej okupacji.

Mówił, że także po II wojnie światowej rolnicy stanęli w obronie ojcowizny - ziemi, aby nie poddać się kolektywizacji, komunizmowi.

- Polski rolnik obronił wiarę i ziemię. Nie daliście sobie wydrzeć tej naszej wielkiej, chrześcijańskiej tradycji tak bardzo mocno w polskiej wsi zakorzenionej. Nie pozwoliliście dać się wyrwać, wykorzenić, odebrać sobie ojcowizny. To między innymi właśnie dzięki temu Polska przetrwała te najtrudniejsze, straszliwe okresy - zwrócił się do zebranych Andrzej Duda.

- To także z polskiej wsi wyszła później Solidarność Rolników Indywidualnych, która ostatecznie razem z wielkim robotniczym, pracowniczym ruchem Solidarności przywróciła wolną, suwerenną niepodległą Polskę i obaliła mur berliński. To także wielka zasługa polskiej wsi - zaakcentował. - Dziękuję wam za to wszystko, jako prezydent Rzeczypospolitej - dodał.

- Jesteśmy tutaj także po to, żeby zapewnić, że czuwamy. Wiem, że dzisiaj polski rolnik zadaje sobie wiele pytań, a sercem jego targa niepokój o przyszłość, o rentowność produkcji rolnej, o to, jak dalej będzie wyglądało nasze rolnictwo wobec zmieniających się zasad panujących, także i w Unii Europejskiej, co w oczywisty sposób wpływa także na naszą sytuację - przyznał.

d15a3x4

Prezydent wzywa do głosowania w wyborach

Ocenił, że jest wiele pytań, wiele niepewności, na które musi nastąpić bardzo konkretna odpowiedź, "nie tylko po to, by rolnicy wiedzieli, czego mogą się spodziewać, ale także po to, byśmy mogli skutecznie zapobiec próbom niedobrych zmian, które miałyby rolnictwu zaszkodzić". Jego zdaniem polska prezydencja w Radzie UE w przyszłym roku będzie wymagała "poważnej dyskusji" na temat rolnictwa w UE.

Odnosząc się do kwestii szkód, jakie wyrządziły rolnikom tegoroczne negatywne zjawiska atmosferyczne, prezydent zaapelował do ministra rolnictwa o środki na wsparcie poszkodowanych. - Także po to, by dać rolnikom poczucie pewności, pewności pracy, stabilności działalności w gospodarstwach, także i w tym roku te środki muszą się znaleźć; mogę zapewnić pana ministra, że w tym zakresie może liczyć na wsparcie, (…) wierzę w to, że będzie mógł liczyć w tym zakresie także na wsparcie opozycji - ocenił.

Nawiązał także do przyszłorocznych wyborów prezydenckich, apelując o szeroki udział w nich. - Niech ta frekwencja na wyborach prezydenckich będzie wysoka, przynajmniej tak, jak podczas ostatnich wyborów prezydenckich, może nawet wyższa niż w ostatnich wyborach parlamentarnych - zaapelował.

d15a3x4

- Idźmy gremialnie do urn i oddajmy nasz głos na tego kandydata, którego uznamy, że jest najlepszy dla Polski na następne lata, bo jak wiemy, czas jest trudny i pod względem tych europejskich decyzji, które będą podejmowane, ale także i pod względem bezpieczeństwa - zdiagnozował.

Podkreślił, że trzeba to bezpieczeństwo umacniać, aby nigdy więcej nie powtórzyło się to, co stało się w 1939 r., że pomimo bohaterstwa polskich żołnierzy, nie byli oni w stanie obronić ojczyzny, bo nie mieli wystarczającego wyposażenia, by mogli stanąć do walki z potęgą militarną hitlerowskiej niemieckiej rzeszy.

- Dlaczego? Dlatego, że zaniedbano. Dlatego, że władze na czas nie zaczęły procesu modernizacji armii i dlatego nie było nowoczesnego lotnictwa w wystarczającej (…) ilości. Dlatego nie było nowoczesnych czołgów, które byłyby w stanie obronić Rzeczpospolitą przed tamtą nawałą hitlerowskich Niemiec. Niech się to nigdy więcej nie powtórzy i dlatego władze muszą być wybrane odpowiedzialnie, z prezydentem Rzeczypospolitej na czele - wyjaśnił.

d15a3x4

- Bóg wam zapłać za tegoroczny trud i Bóg wam zapłać za wszystkie plony. Szczęść Boże. Niech Pan Bóg i Matka Najświętsza mają w swojej opiece polskich rolników i polską wieś - zakończył swoje wystąpienie Andrzej Duda.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d15a3x4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d15a3x4
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj