Drożyzna w Polsce jest odczuwalna? Mamy najnowsze badanie
Rekordowy wzrost inflacji niekorzystnie odbił się na cenach w sklepach. Czy jest to odczuwalne dla Polaków? Co zdrożało najbardziej? Wirtualna Polska postanowiła zapytać o to w badaniu zrealizowanym przez Ogólnopolski Panel Badawczy Ariadna.
Jak wynika z danych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny, we wrześniu poziom inflacji w Polsce wyniósł 5,8 proc. rok do roku. To najwyższy wskaźnik od czerwca 2001 roku.
Na początku października Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała się podwyższyć stopy procentowe. Główną stawkę zmieniono z poziomu 0,1 na 0,5 proc. Jak tłumaczył prezes NBP Adam Glapiński, powodem była "narastająca presja inflacyjna". - Przewidujemy, że do końca roku w okolicach tych 6 proc. dobije - przyznał szef banku centralnego.
- Mnie prezes Glapiński, jeżeli chodzi o przyczyny inflacji, przekonuje. (...) Natomiast ucieszyłem się, że decyzję już podjął i że była to decyzja nie o 25 pkt. w górę, jak to postulowano przedtem, ale że o 50 pkt., czyli późniejsza, ale taka jak na obecne warunki dosyć radykalna - tłumaczył wicepremier Jarosław Kaczyński w wywiadzie dla RMF FM.
Inflacja w Polsce. Badanie WP o drożyźnie
Czy Polacy odczuwają w sklepach wzrastającą inflację? Które produkty w ostatnim czasie najbardziej zdrożały? Wirtualna Polska zapytała o to w najnowszym badaniu zrealizowanym przez Ogólnopolski Panel Badawczy Ariadna.
Na pytanie: "Czy według Ciebie w Polsce mamy teraz do czynienia z drożyzną, czyli dużym wzrostem cen produktów i usług?", odpowiedzi twierdzącej udzieliło łącznie 89 proc. badanych.
Odpowiedzi "raczej nie" i "zdecydowanie nie" wskazało łącznie 6 proc. ankietowanych. 5 proc. respondentów nie ma w tej kwestii zdania.
Zapytaliśmy także, czy nasi respondenci osobiście odczuwają drożyznę. Rosnące ceny w sklepach "zdecydowanie odczuwa" aż 67 proc. respondentów. "Raczej odczuwa" kolejne 21 proc. ankietowanych.
Odpowiedź "raczej nie" wybrało 5 proc., a "zdecydowanie nie" 3 proc. pytanych. 4 proc. osób się waha.
Drożyzna w sklepach jest odczuwalna przez 98 proc. zadeklarowanych wyborców Koalicji Obywatelskiej, 97 proc. Polski 2050 oraz 75 proc. Prawa i Sprawiedliwości.
Według uczestników badania najbardziej odczuwalny wzrost cen dotyczy żywności (89 proc.), paliwa (79 proc.) i prądu (74 proc.). Pytani wskazali także wodę (45 proc.), usługi (42 proc.) i mieszkania (34 proc.).
Badanie OPB Ariadna dla Wirtualnej Polski zostało przeprowadzone w dniach 15-18 października 2021 roku na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie 1096 osób powyżej 18. roku życia (metoda CAWI).