Trwa ładowanie...

Dramatyczny impas w Brukseli. Nocne rozmowy nie wyłoniły szefa KE

Liderzy państw i UE nie są w stanie wskazać wspólnego kandydata na szefa Komisji Europejskiej. Po wielogodzinnych nocnych rozmowach od samego rana wrócono do negocjacji. Media donoszą, że jeśli dojdzie do głosowania, Polska chce, by było ono tajne.

Dramatyczny impas w Brukseli. Nocne rozmowy nie wyłoniły szefa KEŹródło: East News
d1d27j7
d1d27j7

Około północy z niedzieli na poniedziałek media w Europie obiegła informacja, że szczyt zostaje przerwany. "Szczyt zawiesił przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk. Zorganizuje on teraz spotkania dwustronne. Szczyt zostanie wznowiony po ich zakończeniu" - napisał na Twitterze Preben Aamann, rzecznik Donalda Tuska. Jak podkreślano, liderzy państw mieli wrócić do wspólnego stołu około godz. 2 w nocy.

Gdy ta pora nadeszła, wciąż nie było jednak efektów, którymi politycy w Brukseli mogliby się pochwalić. Wznowienie szczytu przesunięto wiec ponownie - tym razem na godz. 3:30. Do tej pory nie poinformowano jednak o żadnym przełomie w negocjacjach. O godz. 5 rano rozpoczęto drugą rundę rozmów dwustronnych.

Z kolei o 8 rano liderzy państw zasiedli do wspólnego, roboczego śniadania.

Rzym i Warszawa chcą, by jeśli dojdzie do głosowania na przewodniczącego KE, było ono tajne. - Taka jest praktyka wszystkich wyborów personalnych w UE - cytuje jednego z polskich dyplomatów portal niezalezna.pl.

Grupa Wyszehradzka mówi "nie" dla Timmermansa

Początkowo na stanowisko szefa Komisji Europejskiej typowany był Frans Timmermans. Z tą kandydaturą jednak nie zgadzają się państwa Grupy Wyszehradzkiej. Chodzi o Czechy, Polskę, Słowację i Węgry. - Frans Timmermans nie jest kandydatem kompromisu, Frans Timmermans jest kandydatem, który bardzo mocno dzieli Europę, nie rozumie Europy Centralnej, która wydobywa się z zapaści postkomunistycznej - powiedział premier Mateusz Morawiecki przed szczytem.

d1d27j7

To jednak nie wszystko. Jak podaje RMF FM, Timmermans stracił poparcie również wśród liderów Europejskiej Partii Ludowej, którzy po wygranych wyborach nie chcą oddać stanowiska szefa Komisji Europejskiej.

Zobacz też: Zbigniew Ziobro o bojkocie IKEA. "Muszę to przemyśleć"

Z kolei za kandydaturą Timmermansa na spotkaniu chadeków była wyłącznie kanclerz Niemiec Angela Merkel. Przypomnijmy: Francja, Hiszpania i Niemcy ustaliły podczas szczytu w Osace, że stanowisko szefa Komisji Europejskiej miałby objąć przedstawiciel socjalistów. Taką informację miał przedstawić szefom grup parlamentarnych w UE Donald Tusk.

Spór o szefa Komisji Europejskiej rozwiązałoby głosowanie, które może zostać zarządzone właśnie przez Tuska. Jednak rozpatrywane jest to jako ostateczność - unijni dyplomaci podkreślają, że wybór powinien odbyć się w ramach negocjacji.

Miller: Tusk ma broń atomową

Europoseł SLD Leszek Miller stwierdził w poniedziałek w TOK FM, że Timmermans jest najpoważniejszym kandydatem do objęcia funkcji szefa KE. - Ma zdecydowane poparcie naszej grupy socjalistów. Niedawno byłem świadkiem debaty, gdzie przedstawiał swoje poglądy i one mi się bardzo podobają – stwierdził.

d1d27j7

Przyznał, że kandydatura obecnego wiceszefa Komisji budzi spore kontrowersje, ale najprawdopodobniej to on przejmie stery w tej instytucji, a liderem Parlamentu Europejskiego zostanie Manfred Weber.

- Gdyby na szczycie państwa nie były w stanie się porozumieć, Donald Tusk ma przecież broń atomową, której zawsze może użyć i wtedy układ z Timmermansem, jako szefem KE, przejdzie. Ta broń to głosowanie – przypomniał Miller.

Czarnecki: Timmermans dzieli

Kandydaturze Timmermansa stanowczo sprzeciwia się polski rząd. – Bo jest to osoba, która w sposób szczególny atakuje kraje naszego regionu. Szefem Komisji Europejskiej nie może być ktoś, kto dzieli. Zamyka oczy na sytuację na przykład we Francji i Hiszpanii, a jest bardzo aktywny w przypadku Rumunii i Słowacji – podkreślił w TVN24 europoseł PiS Ryszard Czarnecki. - Szefem KE musi być osoba, która jednoczy – dodał.

d1d27j7

Polityk PiS potwierdził także wcześniejsze doniesienia dotyczące Beaty Szydło. - Według mojej wiedzy, pani premier nie będzie kandydować na stanowisko komisarza Unii Europejskiej - powiedział Czarnecki i dodał, że polski rząd ma szereg innych kandydatów.

Źródło: BBC, RMF FM

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1d27j7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1d27j7
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj