Trwa ładowanie...
oprac. Patryk Osowski
30-06-2019 10:49

Spór ws. IKEA. Do prokuratury zgłaszają się kolejni pracownicy

Wiceszef ministerstwa sprawiedliwości poinformował, że kolejne osoby zgłaszają iż "narzucano im poglądy sprzeczne z ich sumieniem". "Oczekuję, że IKEA przeprosi polską opinię publiczną" - napisał Marcin Romanowski w wydanym oświadczeniu.

Spór ws. IKEA. Do prokuratury zgłaszają się kolejni pracownicyŹródło: East News
d1udvta
d1udvta

Pracownik szwedzkiej sieci handlowej IKEA "sprzeciwił się propagowaniu ideologii LGBT i powoływał na Pismo Święte". Został zwolniony. Sprawa wywołała ogromne kontrowersje. Rzecznika Praw Obywatelskich Adam Bodnar zapowiedział interwencję, a sieć sklepów wydała specjalne oświadczenie.

Teraz głos w sprawie zabrał przedstawiciel ministerstwa sprawiedliwości. Wiceszef resortu Marcin Romanowski napisał w specjalnym oświadczeniu, że do prokuratury trafiają informacje o kolejnych pracownikach sieci IKEA, którzy wskazują na naruszenie swoich praw przez narzucanie im poglądów sprzecznych z ich sumieniem i wyznaniem.

"W toku postępowania będzie również badane, czy nie doszło do dalszych nielegalnych działań po stronie sieci IKEA" - zapowiedział.

d1udvta

Romanowski: "Działanie bezprawne"

Minister stwierdził, że "z oburzeniem" przyjął informację o działaniach sklepu. Ocenił, iż zgodnie z polską Konstytucją oraz Kodeksem karnym, "nikt nie może być zmuszanym do wspierania działań, które uznaje za sprzeczne ze swoim sumieniem czy wyznawaną religią".

Zobacz też: "Niehumanitarne zachowanie policji". Patryk Jaki krytykuje Adama Bodnara

"Zagraniczne koncerny zobowiązane są do przestrzegania polskiego prawa. Zwolnienie pracownika ze względu na wyznawaną religię czy światopogląd jest w Polsce działaniem bezprawnym" - napisał Romanowski.

Przypomnijmy, że wcześniej interwencję w sprawie zapowiedział Rzecznik Praw Obywatelskich. Biuro Adama Bodnara poinformowało, że "RPO dostrzega problem dyskryminacji ze względu na wyznanie w zatrudnieniu" i zamierza zająć się sprawą z urzędu. "Przeprowadzone na jego zlecenie badania potwierdziły w praktyce ten problem i ujawniły najczęściej spotykane mechanizmy wykluczenia" - przyznano.

d1udvta

Ikea odniosła się już do sprawy w krótkim oświadczeniu. "W ocenie Pracodawcy umieszczony przez Pracownika komentarz oraz Jego nastawienie i postawa naruszają zasady współżycia społecznego oraz stanowią przejaw braku szacunku oraz poszanowania odmienności osób o innej orientacji seksualnej" - napisano.

Źródło: Polskie Radio

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1udvta
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1udvta
Więcej tematów