To skróciło wojnę o dwa lata
W 1938 r. Turing jako nieśmiały, młody nauczyciel z Cambridge został zwerbowany przez wywiad brytyjski. W czasie II wojny światowej pracował w supertajnym ośrodku Bletchley Park. "Przypuszczalnie wspólne zaplecze Keynesowskiego Cambridge ułatwiło Alanowi adaptację" - ocenia autor biografii genialnego matematyka. Zespół Turinga, bazując na osiągnięciach Biura Szyfrów Oddziału II Sztabu Głównego Wojska Polskiego pod kierownictwem ppłk. Gwidona Langera, złamał szyfry Enigmy, co w ocenie historyków skróciło wojnę o dwa lata.
Pionierskie zasługi w złamaniu szyfrów Enigmy używanej przez Niemców do celów wojskowych od 1926 r. ma trzech poznańskich matematyków: Marian Rejewski, Henryk Zygalski i Jerzy Różycki. Efektem ich prac są trzy metody rozszyfrowywania tajnych szyfrów Enigmy.
Wyniki swoich prac łącznie z samodzielnie skonstruowaną kopią Enigmy polska "dwójka" przekazała w lipcu 1939 r. brytyjskiemu i francuskiemu wywiadowi.
Złamanie nowszych, bardziej skomplikowanych wersji Enigmy wyposażonej w pięć wirników, przez ekipę matematyków z Alanem Turingiem, ułatwiło przechwycenie egzemplarza maszyny wraz z dokumentacją na pokładzie niemieckiego U-110 na północnym Atlantyku w maju 1941 r. przez marynarzy brytyjskiego okrętu HMS Bulldog.
Duże znaczenie miała też konstrukcja w Bletchley Park urządzenia zwanego z niemiecka "Bombe" oraz maszyny Colossus Mark II pozwalającej Brytyjczykom pod koniec wojny odczytywać niemieckie meldunki w mniej niż 24 godziny. Niemcy przez całą wojnę nie mieli świadomości, że szyfry Enigmy zostały złamane. Bletchley Park był tajny do lat 70. Na zdjęciu: Benedict Cumberbatch, który w filmie "Gra tajemnic" wciela się w Alana Turinga.