PolitykaDr Wacław Berczyński dorabia w radzie nadzorczej ponad 3 tys. zł

Dr Wacław Berczyński dorabia w radzie nadzorczej ponad 3 tys. zł

Dr Wacław Berczyński dorabia w radzie nadzorczej ponad 3 tys. zł
Źródło zdjęć: © PAP | Radek Pietruszka
27.01.2017 15:44

Dr Wacław Berczyński dorabia miesięcznie ponad 3 tysiące złotych na rękę jako szef Rady Nadzorczej Wojskowych Zakładów Lotniczych nr 1 S. A. w Łodzi - wynika z informacji, jakie WP uzyskała w Ministerstwie Obrony Narodowej.

Prosiliśmy łódzkie Wojskowe Zakłady Lotnicze o informację, w ilu posiedzeniach rady uczestniczył Berczyński, ale spółka nie przesłała jeszcze takiego zestawienia. O tym, że dr Wacław Berczyński znalazł się w radzie nadzorczej zakładów zbrojeniowych informowało oko.press. W MON dowiadujemy się, że zarabia tam dokładnie 3 tys. 90 zł netto miesięcznie.

Berczyński został szefem rady nadzorczej WZL krótko po tym, jak objął stanowisko przewodniczącego Podkomisji ds. Ponownego Zbadania Wypadku Lotniczego pod Smoleńskiem. W radzie jest to więc jego dodatkowy dochód, bo już jako przewodniczący podkomisji zarabia 8 tys. zł (netto).

Dr Wacław Berczyński jest jednym z najbardziej zaufanych współpracowników ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza (PiS). Jest też - jak się dowiadujemy w MON - jedynym członkiem rad nadzorczych spółek skarbu państwa spośród szerokiego grona współpracowników ministra.

W radach, informuje nas resort, nie zasiada bowiem żadna z osób pełniących stanowiska wiceministra i podsekretarza stanu, rzecznika prasowego, doradców czy członka gabinetu politycznego. Ekipa PiS wcześniej jednak najhojniej obdarzyła - spośród szefostwa MON - Bartłomieja Misiewicza, który dziś znów jest rzecznikiem ministra. Był on członkiem dwóch rad nadzorczych - Polskiej Grupy Zbrojeniowej i spółki Energa Ciepło Ostrołęka. W pierwszej spółce tak zmieniono przepisy, aby nie było wymagane wyższe wykształcenie, którego Misiewicz nie posiada. Jednak po publikacjach w mediach współpracownik Macierewicza zrezygnował z obydwu posad.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (291)
Zobacz także