Dostaną zgodę na uderzenie w Rosję? Pentagon ma listę
Ukraiński minister obrony Rustem Umierow i szef gabinetu prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, Andrij Jermak, spotkali się w piątek z szefem Pentagonu Lloydem Austinem. Mieli przedstawić listę celów wojskowych w Rosji, aby uzyskać zgodę na ich atakowanie przy użyciu amerykańskiej broni.
30.08.2024 | aktual.: 31.08.2024 07:44
Umierow powiedział, że ukraińska delegacja przybyła do Waszyngtonu, aby przeprowadzić "szczegółowe dyskusje na temat sytuacji na froncie, w tym ukraińskiej wizji, celów i planów", a także omówić kluczowe potrzeby wojska i produkcję sprzętu wojskowego w Ukrainie.
Cele wojskowe wewnątrz Rosji
Według wcześniej zapowiedzianych informacji, Umierow i Jermak wraz z wicepremier i minister gospodarki Julią Swyrydenko mieli przedstawić Amerykanom listę celów wojskowych w Rosji, które Ukraińcy chcieliby zaatakować za pomocą amerykańskich rakiet. Ukraina stara się od dłuższego czasu o złagodzenie restrykcji w tej kwestii.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Obecna polityka USA
Administracja prezydenta Joe Bidena zgodziła się na użycie przekazanej broni w regionach przygranicznych, jednak nadal zakazuje używania rakiet ATACMS i innych pocisków dalekiego zasięgu do atakowania celów głęboko w Rosji. Przedstawiciele administracji USA podkreślają, że "stale prowadzą dyskusje" na ten temat, jednak sygnalizują, że taki ruch nie poprawi znacząco sytuacji Ukrainy. Za zmianą polityki opowiada się jednak znaczna grupa kongresmenów z obu partii.
Zobacz także
Lobbing ukraińskich parlamentarzystów
Ukraińska parlamentarzystka Ołeksandra Ustinowa, która niedawno lobbowała w USA za zniesieniem tych restrykcji, powiedziała Polskiej Agencji Prasowej, że zmiana stanowiska administracji USA jest możliwa, choć często następuje zbyt wolno. Przykładem mogą być opóźnienia w dostarczaniu rakiet ATACMS.
Ukraińscy przedstawiciele naciskają także na przyspieszenie dostaw obiecanej przez Zachód broni, w tym systemów obrony powietrznej. Jak podkreślił Jermak, był to jeden z głównych tematów rozmów w Pentagonie.
"Rosja przeprowadziła ponad 400 ataków w ciągu ostatniego tygodnia. Podkreśliliśmy znaczenie szybkiego otrzymania broni i szkolenia naszych żołnierzy" - napisał doradca prezydenta na portalu X.
Spotkania z amerykańskimi urzędnikami
Przedstawiciele ukraińskich władz spotkali się również z asystentem sekretarza stanu ds. europejskich Jamesem O'Brienem. Możliwe jest także spotkanie z doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego USA Jake'iem Sullivanem.
Wizyta polskiego ministra
Ukraińska delegacja spotkała się z Austinem dzień po tym, jak w Pentagonie wizytę złożył szef polskiego MON Władysław Kosiniak-Kamysz, który również poruszał tematy pomocy dla Ukrainy przed planowanym na 6 września spotkaniem państw wspierających Kijów w bazie Ramstein w Niemczech. Wicepremier powiedział PAP, że dyskusje dotyczyły m.in. dostarczania broni pancernej dla Ukrainy przez państwa spoza NATO.