Dostaną zgodę na uderzenie w Rosję? Pentagon ma listę
Ukraiński minister obrony Rustem Umierow i szef gabinetu prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, Andrij Jermak, spotkali się w piątek z szefem Pentagonu Lloydem Austinem. Mieli przedstawić listę celów wojskowych w Rosji, aby uzyskać zgodę na ich atakowanie przy użyciu amerykańskiej broni.
Umierow powiedział, że ukraińska delegacja przybyła do Waszyngtonu, aby przeprowadzić "szczegółowe dyskusje na temat sytuacji na froncie, w tym ukraińskiej wizji, celów i planów", a także omówić kluczowe potrzeby wojska i produkcję sprzętu wojskowego w Ukrainie.
Cele wojskowe wewnątrz Rosji
Według wcześniej zapowiedzianych informacji, Umierow i Jermak wraz z wicepremier i minister gospodarki Julią Swyrydenko mieli przedstawić Amerykanom listę celów wojskowych w Rosji, które Ukraińcy chcieliby zaatakować za pomocą amerykańskich rakiet. Ukraina stara się od dłuższego czasu o złagodzenie restrykcji w tej kwestii.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Weszli do porzuconych bunkrów Rosjan. Pokazali, co zastali pod Kurskiem
Obecna polityka USA
Administracja prezydenta Joe Bidena zgodziła się na użycie przekazanej broni w regionach przygranicznych, jednak nadal zakazuje używania rakiet ATACMS i innych pocisków dalekiego zasięgu do atakowania celów głęboko w Rosji. Przedstawiciele administracji USA podkreślają, że "stale prowadzą dyskusje" na ten temat, jednak sygnalizują, że taki ruch nie poprawi znacząco sytuacji Ukrainy. Za zmianą polityki opowiada się jednak znaczna grupa kongresmenów z obu partii.
Lobbing ukraińskich parlamentarzystów
Ukraińska parlamentarzystka Ołeksandra Ustinowa, która niedawno lobbowała w USA za zniesieniem tych restrykcji, powiedziała Polskiej Agencji Prasowej, że zmiana stanowiska administracji USA jest możliwa, choć często następuje zbyt wolno. Przykładem mogą być opóźnienia w dostarczaniu rakiet ATACMS.
Ukraińscy przedstawiciele naciskają także na przyspieszenie dostaw obiecanej przez Zachód broni, w tym systemów obrony powietrznej. Jak podkreślił Jermak, był to jeden z głównych tematów rozmów w Pentagonie.
"Rosja przeprowadziła ponad 400 ataków w ciągu ostatniego tygodnia. Podkreśliliśmy znaczenie szybkiego otrzymania broni i szkolenia naszych żołnierzy" - napisał doradca prezydenta na portalu X.
Spotkania z amerykańskimi urzędnikami
Przedstawiciele ukraińskich władz spotkali się również z asystentem sekretarza stanu ds. europejskich Jamesem O'Brienem. Możliwe jest także spotkanie z doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego USA Jake'iem Sullivanem.
Wizyta polskiego ministra
Ukraińska delegacja spotkała się z Austinem dzień po tym, jak w Pentagonie wizytę złożył szef polskiego MON Władysław Kosiniak-Kamysz, który również poruszał tematy pomocy dla Ukrainy przed planowanym na 6 września spotkaniem państw wspierających Kijów w bazie Ramstein w Niemczech. Wicepremier powiedział PAP, że dyskusje dotyczyły m.in. dostarczania broni pancernej dla Ukrainy przez państwa spoza NATO.